Dnes si popíšeme držení, která nejsou úplně standardní. Ovšem nestandardní neznamená neobvyklá, ba právě naopak bvyklá, ba právě naopak mnoho golfistů se najde právě v následujících úchopech.
Obrázek 1. Silné držení
Pokud vaše držení vypadá jako na prvním obrázku nazývá se silným, protože má schopnost silně přetáčet (zavírat) hlavu hole v prošvihu. Pokud šviháte zvenku dovnitř (out-in), zmenší vám slice, ale může se také stát, že rána bude rovně doleva (pull) a nebo ještě navíc točit (pull draw / pull hook).
Pokud šviháte zevnitř ven (in-out) je velká šance, že rány se budou točit zprava doleva (draw / hook). To je určitě lepší varianta pro hru na hřišti, protože budete mít poměrně stálou trajektorii. Pokud se na to podíváme ze strategického hlediska, eliminujete pravou stranu hřiště.
Obrázek 2. Slabé držení
Pokud vaše držení vypadá jako na druhém obrázku, nazývá se slabým, protože má slabou schopnost přetáčet hlavu hole v prošvihu. Pokud šviháte out-in, míček se s největší pravděpodobností bude stáčet zleva doprava (fade / slice). Opět je toto lepší varianta. Z pohledu strategie díky tomu eliminujete levou stranu hřiště a nebezpečí zde číhající.
Pokud šviháte zevnitř ven (in-out), zmenší vám držení hook, ale může se stát, že rána bude rovně doprava (push) a nebo ještě točit (push fade/ push slice).
Vše záleží na tom kudy hůl ve vašem prošvihu letí a jak se na míček v momentě impaktu “tváří” hlava hole. A na to poslední má velký vliv držení.
Pozorný čtenář si určitě povšiml uvozovek u slova “chyby” v nadpise… Je důležité chápat golfový švih jako celek. V takto komplexním pohybu na sebe jednotlivé věci navazují a když změníte jednu, většinou bude třeba pozměnit ještě něco, aby výsledek byl k vaší radosti a zlepšení. .