Golfový švih
Golf tipsKolik je na světě golfistů, tolik je na světě golfových švihů. Neexistuje jeden golfový švih, který by hráli všichni hráči. My lidé taky nejsme všichni stejní. Aspektů ovlivňující golfový švih je příliš mnoho, rozhodující je stavba těla, délka paží,
Kolik je na světě golfistů, tolik je na světě golfových švihů. Neexistuje jeden golfový švih, který by hráli všichni hráči. My lidé taky nejsme všichni stejní. Aspektů ovlivňující golfový švih je příliš mnoho, rozhodující je stavba těla, délka paží, muž, žena, dítě apod. Všichni ale řešíme dva problémy, vzdálenost a směr.
Vyřešením těchto problémů dosáhneme cíle - zahrát jamku na co nejmenší počet úderů.
Není perfektní golfový švih
Jistě není překvapením, že není perfektní švih. Spíše jsou různé možnosti, které jsou funkční a mohou být považovány za správné, pokud nejsou v rozporu s fyzikálními zákony. Jestliže neexistuje perfektní golfový švih, neexistuje nikdo, kdo by ho dokázal naučit, tedy perfektní výuková metoda je mýtus.
Proto se snažíme ve Škole golfu Brnovytvořit každému golfový švih na míru, využít jeho výšky, váhy, schopnosti rotace, flexibility a síly.
Zásady každého dobrého golfového švihu
Faktorů ovlivňující golfový švih a tím pádem směr a vzdálenost, kterou golfový míč uletí je vážně hodně. Vylepšením některých však můžete přímo ovlivnit mnoho dalších nevědomky. Změnou k lepšímu se následně provede spousta malých věcí, které povedou ke stabilnějšímu golfovému švihu.
Například hráč za mnou přijde na individuální výuku golfu s problémem, že mu míče lítají moc doprava. Kamarádi mu sice řekli, ať se namíří více doleva, ale mu se to nezdá jako správné řešení. A má pravdu. Proto se podíváme nejdříve na držení, zjistíme, že má slabou pozici pravé ruky. Správnou pozicí docílíme nejen zlepšení směru letu, ale i délky. Slice je všeobecně kratší ranou.
Na co si teda dát pozor
Z uvedeného příkladu si můžeme odvodit, že držení golfové hole je jeden se základních bodů dobrého golfového švihu.
Mezi základní problémy při držení golfové hole je tzv. silné či slabé držení (na obrázku). První vede k ranám létajícím doleva, zatímco druhé vám nasměřuje rány spolehlivě doprava. Dalším důležitým bodem je správný postoj, který míří správným směrem.
Těžko míč poletí tam, kam chete, když tam nemíříte, nejen postojem, ale i hlavou hole. Správné držení těla velmi významně ovlivní směr i vzdálenost. Se vším výše uvedeným Vám velmi rádi pomůžeme v naší Škole golfu Brno.
Pro rezervaci výuky golfu volejte +420 604 290 812.
Během sezóny na našem Golfovém blogu budeme zveřejňovat podstatné části (fáze) golfového švihu. Odtažení golfové hole, vrchol nápřahu, začátek švihu, tzv. hitting area, vybalancovaný konec švihu (finiš). Dále se budeme věnovat základním chybám a jejich opravám. Zde však budeme narážet na jeden faktor a to čas.
Mnoho oprav golfového švihu si vyžaduje poměrně hodně času, než dojde k zažití. Například již zmíněné držení je lepší opravovat přes zimu v indooru. Nebo na konci sezóny. Pokud hráč držel několik let špatně golfovou hůl, těžko to změní během jednoho individuálního tréninku. Téměř všem to v první chvíli připadá, že míč s novým držením nemohou trefit.