Patování
Golf tipsV pořadí již čtvrtý díl pořadu Hezkou hru! vám prostřednictvím užitečných rad a tipů Johna Carrolla poradí s přípravou na zelenající se greeny. V neposlední řadě nabízí profesionální pohled na tuto neoblíbenou, ale velmi důležitou část hry. Ne nadarm
Každý z vás už se jistě těší, jak zahájí novou a opět úspěšnou golfovou sezonu. Ano, je to konečně tady. Hřiště dávají zimním greenům sbohem a nás všechny čeká nejoblíbenější část roku. Náš pořad nezůstal pozadu a bude vám každý měsíc přinášet novou dávku nejen užitečných praktik, ale také spousty zajímavostí a postřehů z našeho nádherného světa golfu.
V pořadí již čtvrtý díl pořadu Hezkou hru! vám prostřednictvím užitečných rad a tipů Johna Carrolla poradí s přípravou na zelenající se greeny. V neposlední řadě nabízí profesionální pohled na tuto neoblíbenou, ale velmi důležitou část hry. Ne nadarmo se říká, že v patování se skrývá polovina úspěchu celé hry.
1. KDYŽ UCHOPÍTE PATR
Je důležité mít na paměti nejzásadnější věc, a tou je rytmus. Snažte se propojit své tělo s patrem tak, že dokážete doslova cítit hlavu hole. Potřebujete získat kontrolu nad energií vkládanou do úderu.
Pohyb při patování se všeobecně přirovnává k chodu kyvadla, které se pohybuje vždy ve stejném rytmu, vytváří jednotnou energii a dochází ke stejné šířce výkyvu. Dále je tu neméně důležité pravidlo square to square, neboli „z kolma do kolma“, tzn. že úderová plocha hole při založení za míček by měla vést v kolmé pozici a poté ve stejné pozici pokračovat.
Všechna tato pravidla lze trénovat prostřednictvím zaběhlých technik a pomůcek, jako je např. počítání během pohybu nebo vytvořením rovnoběžné kolejnice, která povede vaši hůl v jedné rovině.
2. JEN RAMENA TVOŘÍ ÚDER
Zatímco u dlouhých ran používáme při úderu celé tělo, při patování je způsob provedení a průběhu švihu velmi odlišný. Především se soustřeďte na to, abyste téměř „paralyzovali“ své tělo, ovšem vyjma ramen, která vám pomohou při utváření chtěného „kyvadlového“ pohybu. Ruce volně spusťte k zemi až do úrovně, kterou vám hůl dovolí. Grip patru byste měli držet lehce, s citem. Neustále si dávejte pozor, aby se vám při úderu nepohnula kromě ramen žádná další část těla.
3. UMÍSTĚNÍ MÍČE
Když jste již připraveni k úderu, měli byste si být jisti, že se míček nachází přesně na úrovni pod vaším levým (v případě praváků) okem. Tuto skutečnost si ověříte jednoduchým cvikem, při kterém spustíte od levého oka další míč, který by měl dopadnout na míč ve hře. Z tohoto pravidla plyne, že míček bude ležet blíže k vaší levé (přední) noze.
4. MÍŘENÍ
Základním kamenem úspěšného úderu je tzv. pre-shot routine neboli „předúderová rutina“, která je souhrnem úkonů, jako je představa o budoucí dráze míče, volba pomocného cíle, určení směru postoje a cvičný úder. Na greenu se navíc připojuje jeho „čtení“ a prozkoumání dráhy patu v jeho směru, případně i ze strany. Pokud si dokážete tato pravidla zautomatizovat, tak nejenže si budete jisti při míření na jamku, ale také vám to může pomoci zmírnit stres před dalším úderem či ze hry všeobecně.
CO DĚLÁM ŠPATNĚ?
Ze zmíněných zásad jasně vyplívají chyby, kterých se můžete na greenu dopustit. Všeobecně dochází ke třem zásadním hrubým chybám. První z nich je zapojení zápěstí do úderu. Dalším omylem, který se často projevuje, je pohyb trupu. Třetí a zároveň nejčastější hrozba spočívá v pohybech hlavy, především jde o známé dívání se za míčem.
John tento seznam upravil ještě o jeden nešťastný případ, kdy golfista dělá všechny uvedené chyby zaráz, což vlastně podle jeho slov znamená, že hraje jiný sport.
TECHNIKA A PSYCHIKA
Při patování se rozhoduje nejen o čísle, které zahrajete na jednotlivých jamkách, ale především o výsledku celé hry. Z toho vyplývá, že závěrečný boj na greenu velmi silně působí na hráčovu psychiku. Existuje mnoho způsobů, jak psychickou odolnost zlepšovat.
Nejdůležitější je získat absolutní jistotu v úderech ze všech možných vzdáleností. Takový trénink na cvičném patovacím greenu pro mnohé představuje velmi nudnou záležitost, protože zabere mnoho času, bolí z něj záda a není zdaleka tak zábavný jako odpalování míčů do dáli na driving range. Na druhou stranu výsledky tohoto drilu se příznivě projeví na vašem hendikepu.
Videoukázka k tomuto dílu zde