Pět pilířů golfové psychologie
Mental GameVedly by se dlouhé a vášnivé diskuse o tom, o kolik je důležitější psychika nebo technika, ale nakonec by se golfisté shodli, že psychické a technické aspekty hry jdou ruku v ruce. Bez jejich ideální kombinace nelze podat optimální výkon....
Pět pilířů psychologie golfu
1. Uvolnění a intuice
2. Sebedůvěra
3. Pravidelný úderový rituál
4. Volba cíle
5. Akceptace hry
Pro zvládnutí každého pilíře je k dispozici řada metod. Dobrou zprávou je, že tyto metody lze natrénovat, nejsou tedy výsadou privilegované skupiny golfistů, ale prakticky si je zvládne osvojit každý, tedy i začínající hráč.
Pilíř první – uvolnění a intuice
V tomto díle se zaměříme na uvolnění a intuici. Chcete-li na hřišti a zejména při soutěžní hře prodat své nejlepší údery, dosáhnete jich pouze ve stavu uvolnění. Vysvětlení je jednoduché. Z fyzického hlediska stres a obavy způsobí, že se vám v určité části těla stáhnou svaly, což nedovoluje provést takový švih, jaký máte natrénovaný. Z hlediska psychiky je nedostatek uvolnění ještě horší. Působí na vás okolí, nálada spoluhráčů ve flightu, pokřikující kolemjdoucí. A co je nejhorší, svým soupeřem je i hráč sám sobě. Působíte sami na sebe tím, že máte obavy z výsledku, z překážky, která je na dohled, z toho, že neproměníte kratičký pat. A stres a obavy nejdou s dobrým golfovým úderem dohromady. Proto je celkové uvolnění při hře tak zásadní.
Důležitost uvolnění
Dobře hrát dokážeme jen ve stavu celkového uvolnění těla i mysli. Vhodným identifikátorem stresu je příliš pevné držení hole. Kolikrát vidím na tréninku nebo na hřišti křečovité držení, které vzniká z obavy o výsledek rány. Zkontrolujte si občas, jak pevně hůl svíráte. Vidíte-li před nápřahem na svých rukou zaťaté bílé klouby, sevřete párkrát ruce v pěst a po chvíli je povolte. Při další ráně se soustřeďte na držení hole jen tak silně, aby nevypadla z ruky. Křeč přejde a ruce se uvolní.
Metoda 90:10
Je s podivem, kolik golfistů nepřikládá takřka žádný význam času, který tráví mezi ranami. A přitom tento čas tvoří asi 90 % veškeré doby, kterou strávíte na hřišti. Golf má na rozdíl od jiných sportů jednu unikátní vlastnost – můžete při něm velkou většinu času odpočívat. A nejen že můžete, ale dokonce musíte většinu času odpočívat, jinak těžko udržíte koncentraci po celých osmnáct jamek. S nedostatkem koncentrace během zahrávání ran zcela zákonitě půjde nepatřičným směrem i vaše golfové skóre.
Bohužel často vidím, že klasický trénink se věnuje prakticky výhradně tomu, jak se má zahrávat golfový úder, jak má vypadat švih. To, co se s golfistou děje v době, kdy neodehrává míček, se nechává zcela na úvaze každého hráče. A právě to, jak dokáže využít 90 % času mezi ranami, je klíčové pro konečný výsledek. Existuje jedna velmi jednoduchá a účinná rada, co s tím dělat. Zapojit do hry své smysly. Smysly jsou spojeny s aktuálním okamžikem, s přítomností. Dívejte se na něco příjemného, poslouchejte ptáky, nechte se zlákat vůní lesa. Těšte se z pobytu v přírodě, zelené trávy a z toho, že máte možnost být na golfu. Užívejte si cíleně těch 90 % času, který máte na relaxaci, abyste se o to víc dokázali koncentrovat v 10 % času, kdy musíte podat výkon a odehrát ránu. Cílené relaxování mezi ranami nedovolí, aby se vaše myšlenky vrátily k přemýšlení o tom, co se dalo zahrát lépe, ani k obavám, jak může hra skončit.
Dýchání a meditace
Jednu z cest k uvolnění představuje meditace a dýchání. O meditaci máme spoustu mylných představ, protože se za ni považuje stav kompletního vytěsnění myšlenek z hlavy a často se i spojuje s náboženstvím. A přitom jde jen o techniku jakéhokoliv (tedy i krátkodobého) zklidnění, jehož cílem je uvolnění a eliminace nežádoucích myšlenek, nebo alespoň stav, kdy je dostáváme pod kontrolu. Meditací si též posílíte odvahu a sebevědomí. Budete se lépe soustředit na provedení nadcházející rány.
Máte-li na golfu přehlcenou hlavu, honí se vám v hlavě myšlenky typu:
- Proč se mi nepovedla předcházející rána.
- Že mám opět problém s nápřahem.
- Dnes by to mohl být dobrý výsledek, ale musím teď zahrát dvě jamky v paru a dvě v bogey.
- Teď hraju výrazně hůř než ostatní, co si o mně budou myslet?
Chvilku si proto zameditujte, zabavte správným směrem svůj mozek. Soustřeďte se na dýchání, nádech, výdech. Stačí jen pár vteřin. Dýchání souvisí se svalovým napětím. Pravidelný a hlubší dech znamená, že máte současně uvolněné svaly, což je předpoklad pro dobrou ránu.
Krátké přerušované dýchání až lapání po dechu je způsobeno fyzickým vypětím nebo psychickým napětím. Takový stav neumožňuje správný švih. Proto je nutné přejít do hlubšího (ale ne úplně hlubokého) rytmicky pravidelného dýchání.
Pozor na to, aby dýchání nebylo příliš hluboké, protože to by mohlo narušit přirozený úderový rytmus. Proveďte před úderem dva až tři pomalejší a hlubší nádechy a výdechy pro uklidnění. Pak zaujměte postoj a odehrajte ránu.
Jak využít na golfu intuici
Znáte ten stav, kdy máte podvědomě pocit, jak byste se měli v následující chvíli chovat? Možná pak budete bojovat se svým druhým já, které rozumově zdůvodní, že to tak být nemá. Vnímejte tyto pocity a dejte na ně. Co takhle pomocí aktuálního pocitu vybírat hůl či volit strategii další rány? Ano, vyplatí se spoléhat na intuici, ta nás vede správným směrem.
Ještě je ale potřeba něco k tomu, aby intuice pracovala správně. Je to něco, na co se velmi často zapomíná. Pro intuitivní jednání je důležitý aktuální stav mysli, rozpoložení, pocity. Budete-li mít zrovna negativní myšlenky, půjde tím směrem i vaše intuice. Ke správnému využití intuice je tedy třeba být příjemně a pozitivně naladěn. Nebo dokonce si předem představit správný a požadovaný výsledek akce, kterou chcete intuitivně řešit.
Na závěr si dovolím citovat Einsteina, který řekl, že „the only real valuable thing is intuition".
(autor: Tomáš Šimek, originál článku Tomáš Šimek: Postavte si pět pilířů vyšel v časopisu Golf)