Jak překonat nejčastější překážky v krátké hře
Golf tipsPokud bych si měl vybrat, zda odehrát povedený drajv, nebo zahrát chip, který dostane míček přes green k jamce, vždy se zvolím druhou možnost. Není úžasnější rána než parádní záchrana v pravou chvíli. Přečtěte si, jak vyzrát na zrádné chipy a pitche.
1. Flop přes překážku
Jde o ránu, kterou v tréninku procvičuju neustále, a tak ji mám dokonale zvládnutou. Amatérští hráči však často při úderu do kopce chybují. Pokud si míček v postoji umístí příliš dozadu, nevystoupá dostatečně vysoko, jestliže ho naopak hrají příliš vpředu, nedosáhnou správného kontaktu. Dbejte tedy na správnou pozici míče.
Druhou zásadní věcí jsou měkké ruce. Uvolněte sevření gripu, abyste se na pomyslné stupnici od 1 do 10, kde deset je maximum, dostali přibližně na 6. Příliš silný stisk omezuje pocit a míček zasáhnete příliš tvrdě, nebo ho pošlete do bankru. Díky uvolněnějšímu držení hole také snáze zalomíte zápěstí, což podporuje vyšší rychlost hlavy hole.
Šaft je v momentě zásahu míče téměř vertikálně, což souvisí s využitím spodní části hole a mělkým úhlem ataku. Takový úder zároveň zmenšuje riziko chyby. Nezapomeňte také postupně přenést váhu na přední nohu, v závěrečné fázi tělo směřuje k cíli.
2. 40metrová rána z bankru
Tuto ránu považuju v golfu za jednu z nejobtížnějších. Věřte tomu nebo ne, ale pokud z takové pozice míček dostanu na pět metrů k vlajce, považuju to za dobrý výsledek. Ránu hraju LW (58°) plným švihem, amatérským hráčům bych však doporučil PW a otevřít líc, abyste s jistotou překonali hranu bankru. Volte kratší let míče vzduchem s větším doběhem a počítejte s tím, že rána vyžaduje dost praxe.
Použijete-li PW, dosáhnete požadované délky úderu, aniž byste museli provádět dlouhý nápřah. Čím delší nápřah totiž provedete, o to větší pravděpodobnost chyby. Věřte si a zasáhněte písek zhruba 5 cm za míčem. I když jde o ránu s doběhem, musíte využít bounce k udržení rychlosti při průchodu hole pískem. Líc držte kolmo, ruce však mějte za míčem – zamezí to zaboření se hole do písku.
Nenechte se strhnout k tomu, abyste úder hráli jako normální ránu železem, kdy se délku snažíte získat nakloněním šaftu vpřed. V takovém případě byste nabrali příliš mnoho písku a délka letu míče by se zkrátila, zároveň tím snížíte loft, takže hrozí zásah hrany bankru.
3. Pitch z kopce dolů
Amatérští hráči si tuto ránu sami komplikují zaujetím špatného postoje. Bojují se svahem a dělají vše pro to, aby míči pomohli do vzduchu. To má za následek jediné – špatný kontakt hole s míčem. Postoj hraje zásadní roli, přičemž nejdůležitější je srovnat ramena paralelně se sklonem svahu. Chcete-li si postoj zkontrolovat, překřižte ruce na hrudníku a hůl chopte rovnoběžně s rameny. Pokud je hůl ve stejné rovině se svahem, vše je v pořádku. Váha je v případě pravorukých golfistů na levé (přední) noze. Míč máte uprostřed postoje, ruce před ním a do vzduchu jej vyšlete díky vyššímu loftu a otevřené líci. Všimněte si (obr. vpravo), že v impaktu je levé koleno ohnuté víc než pravé. Umožní mi to dobrý zásah míče.
(článek "Shane Lowry: Tajemství krátké hry" vyšel v časopisu Golf)