Učení bez hranic: Tento článek změní váš život
Golf tipsAť už se učíte cokoliv, informace, které naleznete v tomto článku, vám pomohou osvojit si nové znalosti a dovednosti rychleji. Jako golfový trenér neustále říkám lidem, co se mají naučit. Ale přitom je mnohem důležitější pochopit „jak“ se to naučit.
Ať už se učíte cokoliv, informace, které naleznete v tomto článku, vám pomohou osvojit si nové znalosti a dovednosti rychleji. Jako golfový trenér neustále říkám lidem, co se mají naučit. Ale přitom je mnohem důležitější pochopit „jak“ se to naučit. Pojďme si představit několik strategií, které můžete použít ve svém vlastním tréninku. Pomohou vám urychlit vaše učení a začlenit nový koncept do vašeho švihu.
Rozumět úkolu
Pochopte aktivitu, kterou děláte. Pochopte, co přesně se snažíte udělat? V tomto vám dobrý golfový trenér pomůže - ale pokud se vás zeptá: „Chápete to?“, musíte být upřímní. Zeptejte se na všechno, co vám není jasné, ať přesně víte, o co v daném úkolu nebo cvičení jde.
Byl by fotbalista úspěšný, kdyby si myslel, že jeho cílem je dostat míč přes vrchol branky (jako v americkém fotbalu a ragby)? Vím, že to zní hloupě, ale 95% žáků, které poprvé vidím, netuší, co se vlastně snaží udělat. Bylo jim řečeno milion věcí o tom, co dělat a jak se hýbat, aby se „to“ povedlo, nebo aby „to“ opravili, ale oni přitom neví, co „to“ vlastně přesně znamená.
Zavřete oči a představte si, co děláte. Vizualizujte své pohyby ze všech úhlů a při různých rychlostech. Vizualizujte je ze svého pohledu, ale i z pohledu někoho, kdo se na vás dívá.
Mějte povědomí o fázích učení
Učení není o nových informacích, které okamžitě integrujete do svého švihu. Jedná se o proces asimilace a přizpůsobení se novým poznatkům a to tak dlouho, dokud nejsou hluboce zakořeněné. Během tohoto procesu někdy musíme udělat krok zpátky, abychom mohli jít kupředu. Celý proces fází učení můžete vidět na obrázku jedna.
Zpomalte
Nejsem velký fanoušek zpomalených pohybů, ale právě ty mohou pomoci ke skutečnému porozumění švihu.
Zkuste držet pozici ve švihu, které chcete dosáhnout. Pomalu se pohybujte k ní a dokončete švih skrze tuto pozici. Klidné, pomalé pohyby vám pomohou pozici začlenit do svého švihu a jak budete nabírat sebevědomí, můžete zvyšovat rychlost.
Pocit, který získáte při pomalém pohybu může být méně realistický. Ale to nevadí, protože nám stále pomáhá poslat zprávu do mozku o tom, čeho se snažíme dosáhnout. Například Ben Hogan používal tato cvičení velmi efektivně. Osobně jsem používal zpomalení i při učení se cizím jazykům a hře na hudební nástroje.
Nesoustřeďte se na výsledky
Tento tip může hrát zásadní roli v počátečních fázích učení. Nechcete to však dělat příliš dlouho, protože potřebujete, aby mozek spojil pohyb s výsledkem. Pokud je náš starý pohyb tak hluboce zakořeněný, nesoustředění se na výsledek nám však může velmi pomoci.
Můžete to zkusit takto;
- ignorujte let míče a zaměřte se na aspekt švihu, který se snažíte zlepšit (pravděpodobně nejefektivnější věc, kterou můžete udělat)
- dělejte v počáteční fázi více cvičných švihů bez míčku
- odpalujte papírové nebo plastové míčky z týčka
- odpalujte míček z týčka
- zavřete oči během švihu a odpalu míčku. Získáte tak lepší cit pro švih a snáze se ignoruje výsledný let míče.
Přidejte variabilitu
Zkuste experimentovat s opačným extrémem. Je to samozřejmě špatný nápad během soutěžního kola, ale v počátečních fázích učení bych vám doporučil experimentovat formou „příliš mnoho“ a „příliš málo“ toho, co se snažíte provést. Takto naleznete optimální porci nebo polohu daleko snáz.
Zpětná vazba
Získejte kvalitní informace o tom, zda jste dosáhli svého cíle nebo ne. Ještě lépe, získejte informace o tom, jak daleko jste od vašeho cíle.
Já používám zpětnou vazbu jako hlavní způsob k naučení lepšího švihu. Vidím lidi, kteří mají mimořádnou schopnost naučit se automaticky lepší techniky, aniž by o tom věděli, jednoduše tím, že si dají mozku správné informace.
Výše uvedené tipy mohou být využity při učení téměř čehokoliv, zejména fyzické aktivity. I když to není vždy nutné, pokuste se zjistit, zda je můžete aplikovat na to, co se právě teď učíte. Poselstvím je maximalizovat koncentraci na věc, které se snažíte dosáhnout a minimalizovat koncentraci na cokoliv, co se toho netýká, a také experimentovat s extrémy.
Autor: Adam Young je profesionální trenér, působí v klubu Twin Lakes v Santa Barbaře, je autorem tréninkového programu The Strike Plan a úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky Next Level Golf.