Základy správného fittingu pro hráče
Golf tipsFitting golfových holí je na vzestupu, přesto existují hráči, kteří si koupí hole bez vyzkoušení přímo z obchodu. Pokud už nejste naprostý začátečník, určitě se vyplatí nákup nových holí konzultovat s odborníky – trenérem i specialistou na fitting.
1. Měnit, či neměnit?
Typický český golfista má hole šest až sedm let, což je dostatečně dlouhá doba k tomu, aby je vyměnil za novější model. Nehovoříme však o wedžích, o jejichž životnosti se dočtete v další části textu. Rozhodně nemá smysl měnit hole po jednom roce, tedy v případě, že jste s koupí nešlápli skutečně vedle.
Uvažujete-li o výměně, nejprve vyzkoušejte jednu dvě hole před zraky trenéra či fitéra. Odehrajete pár ran stávajícími holemi a poté vyzkoušíte nové hole, abyste výsledky porovnali. Od nových holí si hráči často slibují prodloužení a sami se o tom při fittingu přesvědčí. Děje se tak díky novým technologiím a správné tuhosti šaftu, volené s ohledem na švihovou rychlost.
Při zkoušení se však také může stát, že se výsledky nebudou příliš lišit, a trenér zjistí, že větší službu by vám odvedla úpravu švihu. V takovém případě vás seriózní fitér ani trenér nebudou do nákupu nového vybavení nutit.
Mnohdy zejména u drajvru zjistíme, že by vám dobrou službu odvedl jiný šaft. I v tomto případě posuďte, zda je lepší výměna šaftu, nebo nákup kompletně nového drajvru, cena některých šaftů totiž dosahuje takové výše, že už je lepší nákup nové hole.
Pokud kupujete pouze železa, změřte si i délky, jakých dosahujete navazujícími holemi, tzn. wedžemi na jedné straně a hybridy či dřevy na straně druhé tak, abyste plynule pokryli potřebné vzdálenosti. Set se obvykle volí podle vašich preferencí. Záleží tedy, zda například více než dlouhá železa preferujete hybridy. Standardně mužské sety začínají u železa č. 4 a končí pitching wedží, u žen jdou současné sety od šestky po sand wedge.
U hráčů mezi HCP 25–10 může fitting pomoci k dalšímu zlepšení díky prodloužení ran i jejich menší disperzi, u začátečníků se řeší výběr vhodných holí a jejich případná úprava. Výhodou je možnost postavit si vlastní hole na míru už za velmi malý příplatek.
2. Grip
Kromě optimálního výběru šaftu (flexe, kickpoint) lze u holí měnit čtyři parametry – délku šaftu, lie (+/-3°) a loft (+/-2°) v závislosti na modelu, a pak také grip, u kterého bych se rád zastavil víc. Grip je totiž ta část hole, s níž jste bezprostředně spojení. Proto byste jeho výběr rozhodně neměli podceňovat. Bohužel se to v praxi často děje. A to už nemluvím o pravidelné výměně při opotřebování či o běžné údržbě.
Grip má velký dopad na pocit, jaký hráč z rány má. Máte-li velkou ruku a příliš slabý grip, hrozí zatažení rány. Naopak s kratšími prsty a příliš silným gripem můžete ránu blokovat a zahrát šlajs, takže úder půjde vpravo. Seniorům bych doporučil širší grip, neboť už nemají v prstech takový cit.
V zásadě se rozlišují tři velikosti gripu – standard, midsize a jumbo. Rozestupy mezi nimi dosahují hodnoty čtyř pásek. S jejich pomocí lze také grip zvětšit v dílčích krocích, stejně tak jej lze i zmenšit. Mezi dámským a pánským gripem najdete tzv. undersize grip.
Gripů je na trhu velké množství. Liší se tvrdostí, složením, designem či strukturou, což má rovněž vliv na výsledný pocit. Vedle toho obvykle můžete volit i z několika barevných variant, ale to už je pomyslná třešnička na dortu.
3. Wedge
Čím kvalitnější hráč, o to víc se ve výsledku projevuje krátká hra. Přesto se v praxi často setkávám s hráči, kteří mají v bagu wedge pět šest let staré. Tomu odpovídá opotřebení drážek, jež jsou důležité pro vyprodukování rotace. Není divu, že hra s takovou wedží vykazuje menší konzistenci. Sportovně ladění hráči, kteří odehrají kolem tří kol týdně, by tak wedge měli měnit každý rok, nejpozději ve dvouletých intervalech.
Důležitou a podceňovanou částí hole, na kterou chci v této souvislosti upozornit, je bounce, což je úhel mezi spodní plochou hlavy hole a úderovou plochou, výrazně ovlivňující průchod hole různými typy povrchů. Čím větší bounce, tím více je hlava hole vytlačovaná ze země vzhůru. Větší bounce bude vždy více pomáhat při hře z bankru a měkkého povrchu.
Další termín uváděný při výběru wedge je grind – tedy tvar, respektive vybroušení spodní části hole. Napomáhá k variabilitě použití loftu u jednotlivých wedží.
Článek vznikl ve spolupráci s golfovým trenérem Davidem Golcem a Ondřejem Žatečkou ze společnosti Acushnet. Pokud v blízké době zvažujete nákup nového vybavení, neváhejte oslovit odborníka, rádi vám se správným výběrem pomůžeme.
(originál článku "Fitting jako cesta ke zlepšení" vyšel v časopisu Golf)