Jaké je tajemství ušetřených ran?
Golf tipsUšetřené rány jsou věcí dobrého tréninku, ale kterou část hry byste měli trénovat nejvíce? Které hraje největší roli? O tajné ingredienci na nízké skóre se dozvíte v tomto článku.
Tajnou ingrediencí na nízké skóre bývá hra železy. Podíváte-li se na statistiku greenů v regulaci, pochopíte, o čem je řeč. Chcete-li pak vypíchnout hráčovy silné stránky a slabiny, sledujte ukazatel hodnotící rány získané na kolo ze specifické vzdálenosti 100–150 metrů od greenu.
Dril na hru železy
Jak vypadá perfektní tréninkový dril, který mu pomohl vylepšit tuto klíčovou statistiku? Začíná na 120 metrech od jamky a pokouší se polovinu z ran dostat do zhruba pěti metrů od jamky. Usilovnou prací se mu při úderech z této vzdálenosti podařilo ukrojit zhruba třetinu rány na kolo.
Rány, jež dříve končily mimo, nyní nacházejí green. S tím souvisí vyšší procento proměněných patů do birdie, neboť ty se z přibližně třímetrové vzdálenosti zkrátily na polovic.
Závěr je jednoduchý. Úspěšné rány do greenu co nejblíže jamce, odehrané ze strategických vzdáleností, vedou k postupnému snížení skóre. Méně zjevné je, jak moc se může vaše skóre snížit. U nejlepších golfistů světa může přiblížení jamce na 1,5 metru ukrojit třetinu rány na kolo, pokud se rekreační hráč dokáže přibližovat na tři metry, v průměru na tom vydělá jednu ránu na kolo.
Profesionálové pohybující se na Tour hrají polovinu ran ze vzdálenosti 100–150 metrů a v průměru míček dostanou zhruba šest metrů k jamce. Green zasahují z 83% úspěšností! Hráči dosahující v průměru kolem 80 ran na kolo zvládnou poslat úder na nějakých 10,5 metru k jamce, a to v 63 % případů. Golfisté, jejichž skóre se točí kolem 90, se přiblíží na 15 metrů s úspěšností 47 %.
Uvědomte si, že rekreační hráči čelí ranám z této vzdálenosti do greenu podstatně častěji než profesionálové. Místo bezduchého drilování švihu se tak zkuste zaměřit na konkrétní vzdálenosti, jež jsou z hlediska skóre nejpodstatnější.
(autor: Petra Prouzová, originál článku " Jason Day: Tajemství ušetřených ran" vyšel v časopisu Golf)