Jak vám lepší patovací technika může zničit hru
Golf tipsJestliže jste se někdy snažili zlepšit se při patování a výsledkem bylo stejné nebo vyšší skóre, poslouchejte! Vaše perfektní patovací technika Vám totiž může zničit hru. Zjistěte, jak se vyvarovat zbytečných ran na grínu.
Samozřejmě, větší zábava je pořádně odpálit míček nebo přijít na to, jak svůj „slice“ přeměnit ve „draw“, ale tohle vám k nízkému skóre moc nepomůže. Ne nadarmo se říká, že peníze se vydělávají na grínu. Pokud jste ve fázi, kdy se vám již nedaří ubrat rány ze skóre, čtěte dále.
Mnoho lidí dostatečně netrénuje patování. A ti, kteří ho náhodou trénují, většinou jen ztrácejí čas. I dobří hráči se často snaží zlepšit něco nedůležitého. Snaží si zlepšit techniku neboli jejich mechaniku pohybu. Ale je technika skutečně tak důležitá?
Schopnost opakovat stejný pohyb z vás totiž dělá roboty a nikoliv hráče. Podle mého názoru, je k dobrému patování potřeba víc. Přesněji 3 věci:
Pořádná technika.
Schopnost čtení grínu.
Kontrola rychlosti.
Lepší mechanika pohybu Vám nezlepšuje schopnost zahrát pat. Ba naopak, právě tím, že se soustředíte na svou techniku, se můžete stát daleko horším hráčem.
Tréninkem ke zhoršení
David Pelz zjistil, že většina hráčů neumí přečíst grín. Ve skutečnosti, průměrný hráč podcení brejk o 66%. To znamená, že na metrovém patu s brejkem, hráči přečte zhruba jen 30ti centimetrový brejk. Jak to souvisí s technikou?
Pokud máte dobrou schopnost uvést míček do pohybu po zamýšlené dráze, ale nečtete správně grín, pak máte pouze excelentní schopnost dostat míček ke špatnému cíli.
Špatné čtení a dobrá technika znamená:
„Čím lepší je vaše technika, tj. vaše schopnost uvést míček do pohybu po zamýšlené dráze, tím méně patů končím v jamce.“
Soustředění se a kontrola rychlosti
Dalším problémem při patování je skutečnost, že při koncentraci na mechaniku pohybu se vám výrazně snižuje schopnost kontrolovat rychlost míčku. Kontrola rychlosti závisí na tom, že víte, kde se nachází váš cíl. Je to stejné, jako když si s někým házíte míček. Vaše schopnost hodit partnerovi míček se zlepšuje, čím přesněji víte, kde se nachází. Myslíte na cíl, nikoliv na pohyb ruky.
Při házení míčkem si vaše tělo podvědomě zorganizuje pohyb i sílu hodu podle toho, kde je cíl. Tento mechanismus nefunguje, když se na mechaniku ruky vědomě zaměříte. A stejné je to při patování.
Pokud neumíte manipulovat s rychlostí míčku, schopnost číst grín je vám úplně k ničemu. Míček dojde svého cíle pouze při jeho správné rychlosti. Například pokud je míček příliš rychlý nebude se tolik stáčet a vice versa, což mění dráhu zamýšleného patu.
Takže skvělá mechanika při patování je k ničemu, pokud neumíte pat pořádně přečíst. Jen lépe posíláte míček špatným směrem. Ale čtení grínu je vám k ničemu, pokud vyšlete míček špatnou rychlostí.
Ten správný mix
Co skutečně potřebujeme, abychom správně odehráli pat je správný poměr mezi rychlostí, dráhou a čtením. Naštěstí na to nejsme sami. Naše podvědomí zvládne najít ten správný mix všech proměnných, jen mu k tomu musíme dát šanci.
Naše podvědomá mysl umí uspořádat naše pohyby tak, že je schopná vyrovnat i naše vědomé chyby (např. špatné čtení patu). Právě naše podvědomí seřizuje pohyby tak, abychom dosáhli na cíl. Ale pokud do tohoto procesu začneme vědomě zasahovat skrze soustředění se na mechaniku pohybu, pak si sami snižujeme schopnost úspěšně zahrát pat.
Nejslabší článek
Existuje mnoho názorů na to, co je správná patovací technika. Může to být ta, kterou jsme schopni znovu opakovat nebo ta, která nám pošle míček po zamýšlené dráze, případně ta, která nám nejlépe opíše terén. Všechny tyto aspekty jistě patří k dobré technice, ale jejich trénink z vás nutně nemusí udělat lepšího hráče.
To, na co se ptám, když pracuji se svými klienty, je, co je jejich nejvíce limitujícím faktorem při patování. Je to jejich vědomé čtení grínu? Kontrola rychlosti? Patovací technika? Podvědomé čtení?
Je jasné, že začátečníci mají problém se všemi zmíněnými aspekty. Ale jejich schopnost kontrolovat rychlost a číst grín se bude sama zlepšovat, čím více budou hrát. A já jim mohu dát základy techniky, na kterých mohou pracovat.
Lepší hráči většinou zvládnou poslat míček po zamýšlené dráze. Ale pokud dobrý hráč špatně patuje, většinou se začne sám sebe ptát „Co jsem udělal technicky špatně?“. Jak se snaží změnit svou techniku, začnou se soustředit na mechaniku pohybu a tím trpí jejich schopnost kontrolovat rychlost a podvědomě číst grín. Při tom je možné, že technika vůbec nebyla problém.
Síla vizualizace
Jak z toho ven? Použijte sílu vaší podvědomé mysli tím, že si představíte, jak se míček pohybuje směrem k jamce. Jak si budete zkoušet své švihy, podívejte se na jamku a představte si, jak do ní padá váš míček. Snažte se nemyslet na nic jiného, ani na rychlost míčku. Jen si představujte, jak se míček pohybuje směrem od vás k jamce. Poté zahrajte míček s touto představou v mysli. Vizualizace pomůže vašemu podvědomí koordinovat rychlost a dráhu míčku – základ pro úspěšný pat.
Tento trik je zvláště důležitý, pokud se v patování nedaří nebo máte za sebou několik horších kol. Soustředění na úspěšný pat odláká vaše myšlenky od rozjímání nad mechanikou pohybu „Co jsem udělal špatně“? a snahy pohyb příliš kontrolovat. Vizualizace vám pomůže získat kontrolu nad vlastním stresem ze špatné rány a lépe seřídit vaše podvědomí.
Jednoduší říct než udělat
Existuje mnoho vizualizačních triků, třeba si můžeme představovat, že je jamka větší. Ale ve skutečném životě to není tak jednoduché. Představa neznamená, že tomu věříme. Naštěstí existují způsoby, jak obelstít i toto. Můžeme třeba používat menší jamku při tréninku, takže na hřišti nám obyčejná jamka bude připadat obrovská.
Autor: Adam Young je profesionální trenér ve španělském rezortu La Manga Club, autor tréninkového programu „The Strike Plan“ a autor úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky „The Practice Manual“.