Pokud si ve sportu nebudeme věřit, nepovede se nám to. Vnitřní přesvědčení, že je má vize reálná, je základem k jejímu dosažení. Pochybujeme-li, je něco špatně. Je potřeba přehodnotit svůj cíl a zamyslet se, proč o něm pochybujeme. Je to přece náš cíl, tak ho můžeme přeformulovat, abychom se s ním úplně ztotožnili. Často nám přitom v jeho dosažení brání nedostatek sebedůvěry.
Stává se vám, že o sobě pochybujte? Našeptává vám občas vnitřní hlas, že něčeho nedosáhnete, že na to nemáte? Neznám žádného sportovce, který to nezažil, který by občas nepochyboval o správné cestě vedoucí k vítězství. Jak je možné, že tito sportovci nakonec svého úspěchu dosáhnou? Že dokáží překonat veškeré pochybnosti a brát je jako výzvy? Odpovědí je, že neustále pracují na zvyšování sebedůvěry. Ta je totiž klíčem k získání čehokoli, co si přejete! Pokud si myslíte, že se tak narodili, že na sobě nemuseli pracovat, jste na omylu. Pracují na sobě totiž daleko tvrději než ostatní. A právě to jim umožňuje dostat se až na samý vrchol ve svém odvětví.
Sebedůvěra není vlastnost, kterou má (nebo nemá) člověk od narození. Dá se rozvíjet v každém věku. Je potřeba na ní systematicky pracovat, stanovit si strategie, která nám ji pomůžou udržet na potřebné výši. Hlavně ve sportu má snížená sebedůvěra negativní dopad na výkon. Stalo se vám někdy, že dlouhé měsíce trénujte, a na závodě najednou cítíte, že to nejde, že to nejste vy? Pokud ano, pak nejspíš promluvil váš vnitřní „kritik". To on je největším nepřítelem sebedůvěry. Pokud ji máte nízkou, váš „našeptávač" vám bude neustále vytýkat chyby a potlačovat odhodlání a nové nápady.
Co může sebedůvěra ovlivnit a v čem nám pomáhá nejvíce?
- Pokud si věříte, dosáhnete častěji toho, co chcete.
- Dokážete potíž brát jako výzvu a proměnit ji v příležitost být ještě lepší.
- Díky ní si dokážete uvědomit, co lze ovlivnit a co ne. Neplýtváte energií na věci, které nemáte pod kontrolou, ale na ty, které pod kontrolou máte. Právě ty vás posouvají ke skvělým výkonům.
- Pomáhá vám zvolit si takovou reakci na situaci, jež je pro vás nejlepší.
- Dokážete jít vstříc novým zkušenostem a výzvám, bez nichž se vítěz neobejde.
- Pomáhá vám překonat překážky a nezdary, které jsou přirozenou součástí života.
- Dokážete se z chyb poučit a proměnit je v kroky vedoucí k vítězství.
- Budete schopni stanovit si takové cíle, které budou vysoké, ale zároveň reálné, a nic vás nezastaví na cestě k nim.
- Umlčíte svého vnitřního kritika a necháte se řídit svým pozitivním „já".
- Vysoká sebedůvěra vede ke stabilní a vysoké výkonnosti.
Co na to říkáte? Líbí se vám to? Chcete toto umění ovládat?
Tak na sobě pracujte dnes a denně, jiná cesta totiž nevede. Pokud budete sebedůvěru dokonale ovládat, v každé situaci budete schopni jednat ve svůj prospěch. Odměnou vám bude kvalitní sportovní výkon, vítězství. Určitě víte, že tlak ve sportu, nepovedený odpal, výpadek z tréninku a další nepříjemné situace dokáží sebedůvěru nalomit. V té chvíli je třeba mobilizovat vnitřní zdroje a udělat to, co vám pomůže udržet se na cestě vedoucí k vašim cílům.
Neříkám, že nemůžete mít obavy nebo strach, mají ho i ti nejlepší, ale dokážete ho překonat a vyjít z toho jako vítěz. Budete řídit svůj život tak, jak si přejete, změníte jen to, co vám vyhovuje, a zvládnete i to, o čem jste v minulosti pochybovali. Budete řídit, jak se cítíte, jak myslíte i jak konáte.
Analýza sebedůvěry
Sepište si odpovědi na následující otázky:
Očíslujte vaší současnou sebedůvěru od 1 do 10 (10 je největší).
Napište si, kam se chcete za rok dostat (vyjádřete to opět číslem nebo slovem).
Jak moc to chcete a co jste pro to ochotní udělat?
Jaké výhody vám přinese změna?
O co přicházíte, pokud zůstanete v současném stavu?
Zamyslete se, co dosud snižovalo vaši sebedůvěru a co vám naopak pomáhalo.
Analyzujte zdroje snížené sebedůvěry a ke každé si napište kroky, které to mohou změnit.
Pokud analýzou zjistíte, že máte na čem pracovat, že chcete svoji sebedůvěru zvýšit, je už jenom na vás, kdy se do toho pustíte. Chcete být odolnější a lepší? Chcete si víc věřit? Tak se do toho pusťte hned, nastavte svou mysl tak, že se budete soustředit na pozitivní myšlenky a pozitivní akce, které vás budou motivovat a posouvat k vyšší sebejistotě a sebedůvěře.
Sebedůvěra přichází s činy. Nestačí pouze chtít, je potřeba se tomu aktivně věnovat! Nečekejte, že se výsledky dostaví okamžitě. Vaše návyky a postoje se formovaly mnoho let, proto to chce trpělivost a houževnatost, aby nastala požadovaná změna.
Dívejte si vždy dopředu, to co bylo, je minulostí. Můžete se z toho poučit, ale nemá význam se tím trápit. Sebevědomí lidé jsou pozitivní a neříkají si: Mohl jsem to udělat jinak. Kdybych to tak mohl vrátit. atd. Říkají si věty typu: Jak se můžu s této situace poučit? Co můžu příště udělat jinak a jak to udělám? Co je na této situaci pozitivní?
Díky těmto otázkám zůstanou racionální a nenechají se ovládat emocemi.
CVIČENÍ NA ZVÝŠENÍ SEBEDŮVĚRY – SEZNAM ÚSPĚCHŮ
Sepište si seznam svých velkých i malých úspěchů, které jste doteď dosáhli. Vše, čeho si na sobě ceníte, co jste zvládli nebo překonali. Zaměřte se na všechny oblasti ve svém životě, nejen sportovní. Mezi úspěchy patří například sportovní výsledek, dosažené vzdělání, rodina, narození dítěte, pomoc druhým, pozitivní vlastnosti a dovednosti, pracovní úspěch...
Pište, cokoliv vás napadne, seznam postupně doplňujte. Uvidíte, že vám vždy pomůže, když se budete cítit hůř, když se vám něco nepovede a vaše sebedůvěra bude v ohrožení. Pomůže vám posílit sebedůvěru a uvědomit si, kolik jste toho v životě dosáhli a zvládli. Pochopíte, že na základě nějakých negativních situací, které právě prožíváte, ať už je to ve sportu nebo v osobním životě, se vaše hodnota nesníží.
Největší problém při tvoření seznamu spočívá v tom, že se lidé zaměřují na velké úspěchy. Jejich prvotní pocit je, že toho zatím příliš mnoho nedosáhli, že nemají co napsat. Uvědomte si, že malé činy ale dělají ty velké. Když se naučíte cenit si a uvědomovat si hlavně ty drobné pokroky, budete se cítit sebejistě a cesta za vaším cílem, ať už je jakýkoliv, bude mnohem snazší a příjemnější. Čerpejte sílu ze svých vlastních zdrojů, protože ty jsou vám k dispozici bez omezení.
(autor: MGR. ANDREA ZMĚLÍKOVÁ, ACC (ICF), kouč a mentální trenér www.profikoucink.eu; originál článku "Jak získat sebedůvěru vítěze" vyšel v časopisu Golf 11/2015; obrázky: pixtawan/FreeDigitalPhotos.net a cooldesign/FreeDigitalPhotos.net)