Hybridy představují velmi univerzální hole, ideální pro případ, že si nerozumíte s dlouhými železy. Mohou tak sloužit jako náhrada za železo č. 5, což ocení zejména ženy, které pětku železo v bagu často opomíjejí. Hybridy se ovšem v poslední době stále častěji objevují i v bagu profesionálů, mimo jiné i pro širokou variabilitu použití.
Dlouhé hole sice v hráčích vzbuzují určité obavy a jsou obtížnější na zvládnutí než třeba železo sedmička, se kterou se obvykle začíná, nicméně překonejte ostych. Hybrid je hůl, jež díky své hmotnosti pracuje téměř sama. Jen musíte vědět, jak na to, což si vysvětlíme vzápětí.
1. Základní postoj
Rozkročte se přibližně na šířku boků či ramen, hmotnost je rozložena rovnoměrně na obě chodidla. Chodidla, kolena, boky i ramena jsou v jedné rovině a směřují rovnoběžně s cílovou linií. Paže přirozeně spusťte dolů. Levé rameno (z pohledu pravorukého golfisty) se může nacházet mírně výš než pravé. Vzhledem k tomu, že hrajeme delší holí, je úhel v trupu nižší.
Při tréninku není od věci používat zprvu vodící hůlky, které vám poslouží k ověření, zda jste správně vyrovnaní vzhledem k cíli.
2. Pozice míčku
Pro začátek si, stejně jako v předešlých lekcích, můžete míček natýčkovat, výška týčka se pro jednotlivé hole liší. V našem případě stačí umístit míček na týčko ve výšce 1–1,5 centimetru. Samotná pozice míčku při ranách hybridem se nachází mírně vpředu od středu (v případě praváků je tak blíže k levému chodidlu).
3. Vlastní pohyb
Do pohybu se zapojuje celé tělo včetně paží, pohyb je veden rotací těla. Rozsah pohybu vedeme v plném švihu. S nápřahem se současně otáčíme a přenášíme těžiště. Boky jsou ve finále vytočeny přibližně o 45°, ramena se vytáčejí dál, ve vrcholné fázi nápřahu mohou být vytočena až o 90°. Poté začněte spouštět hůl a váhu přesouvejte vpřed. Pravý loket tlačte k tělu. Do zásahu míče se nechte vést setrvačností hole, nesnažte se jí pracovat příliš rychle, dbejte na plynulý pohyb.
Mám-li zmínit nejčasnější chyby, pak se jedná o snahu řídit hůl a dále příliš aktivní horní část těla, což negativně ovlivňuje let míčku, délku i směr.
Využití hybridu
Hybrid je velmi variabilní hůl, proto se určitě přikláním k jejímu zařazení do bagu. Uplatnění najde z odpaliště na středně dlouhých tříparech, standardně lze hůl používat pro delší rány z ferveje. Vzhledem k těžší hlavě může být dobrým pomocníkem při hře z rafu.
Časem byste si měli osvojit i hru hybridem z fervejového bankru. V takovém případě vždy posuďte vzdálenost míče od hrany bankru, pokud je hrana příliš vysoká, případně je nižší, ale míček leží relativně blízko hrany, je třeba volit jinou hůl.
Posledním druhem rány, který zmíním, je chip z okolí greenu. Je-li míček zabořený ve vyšší trávě a jestliže si nevěříte na klasický chip wedží, můžete použít hybrid. Uchopte jej níž a proveďte stejný pohyb jako při patování.
Samozřejmě je důležité osvojit si každou z uvedených ran na tréninkových plochách předtím, než ji zařadíte do svého herního repertoáru.
(autor: Petra Prouzová ve spolupráci s Davidem Golcem, foto: Robin Symes http://swingstation.com, originál článku "Začínáme s golfem: Hybrid" vyšel v časopisu Golf 11/2015, str. 30-31)