Co je to regenerace?
Regenerace je jakákoliv činnost, která cíleně vede k rychlému zotavení všech tělesných a duševních procesů, jejichž klidová rovnováha byla předchozí aktivitou narušena a posunuta do určitého stupně únavy. Komplexní regenerace vykazuje pozitivní vlivy na zdatnost i výkon. Odbornými studiemi bylo dokázáno, že pomocí efektiívní regenerace lze zvýšit intenzitu tréninkového procesu až o 15 procent. Regenerační metody slouží k odstranění únavy, znovuobjevení energetických zásob, nabuzení organismu na výkon a především jako prevence úrazů.
Druhy regenerace
Regeneraci lze rozdělit na dvě základní formy:
1. Pasivní regenerací rozumíme činnost organismu během zátěže a po ní, kdy se vychýlená rovnováha fyziologických sil vrací do výchozího stavu.
2. Aktivní regenerace zahrnuje plánovitě a cíleně užité postupy, které mají za úkol pasivní regeneraci urychlit. Procedury a metody aktivní regenerace jsou tou správnou cestou pro zvýšení efektivity tréninku.
Postupy a prostředky
Pro začlenění regenerace do tréninkového systému je třeba znát prostředky regenerace, pomocí kterých lze s postupy a procedurami účinně pracovat. Mezi nejdůležitější patří správná vazba tréninkových cyklů na denní biorytmy hráče, vytvoření denního režimu, personalizace metodiky tréninku pro jednotlivé hráče, variabilita zatížení a tréninkového prostředí a užití tréninkového plánu.
Regenerační proces nejčastěji podstupujeme po těžkém výkonu (intezivní trénink turnaj atd.) nebo můžeme zvolit typ pozdní (využití regenerace zpravidla druhá den po delším odpočinku a spánku), během aktivity nebo jako nabuzení před ní.
Existuje široká škála metod, které lze využít:
1. Komenzační cvičení
Komenzační cvičení by mělo být nezdílnou součástí každé tréninkové jednotky, obzvlášť u aktivit s jednostranným přetěžováním organismu. Cílem těchto cvičení je prodloužení zkrácených svalů a posílení svalů oslabených. Cvičení využíváme nejen jako prevenci úrazu, ale i při vzniku nenadálých komplikací. Cviky by měly odpovídat aktuálním potřebám a individuálním možnostem každého hráče.
Dalším typem regenerace pohybem se rozumí i strečink.
2. Masáže, sauny, vodní procedury
Těchto metod využíváme nejen při vzniku místní únavy, ale i únavy celkové. Výrazně přispívají k urychlení zotavovacího procesu sportovců.
Saunu lze orzdělit na dva typy: za přítomnosti tepla s minimální vlhkostí (finská, infrasauna) a sauna parní. Tento typ regenerace bývá spojován s pasivní formou odpočiku, který je nejčastěji vyhledávám v zimním období.
Vodoléčby, známe již od pradávna, využívají tepla, hydrostatického tlaku a vztlaku. Jde o velice oblíbený prostředek, který se podepisuje blahodárně na organismus z hlediska hygienického a i uklidňujícího. Součástí vodoléčby bývají i zábaly, obklady, perličkové koupele, skotské střiky a další.
Poslední oblastí jsou masáže, které vedou mají uklidňující psychologický a fyziologický účinek. Klasické švédské masáže pomáhají k regeneraci svalů, k jejich uvolnění i nabuzení.
3. Doplňky stravy, pitný režim, spánek
Výkonnostní nároky jsou čím dál větší nejen u golfistů, ale i v mnoha dalších sportovních odvětví. Není možné si ji udržet pouze intenzivním tréninkem. Proto je vhodné ji podpořit vhodnou doplňkovou výživou, dodržování pravidlného přísunu tekutin nebo optimální dobou spánku.
Mezi tyto prostředky řadíme i různá farmakologika. Jde o účinné látky sportovních doplňků stravy podpotrující rychlou a kvalitní regeneraci organismu po zátěži. Sem řadíme vitamíny a minerály, aminokyseliny a jiné k tréninku potřebné látky tělu vlastní.
Regenerační proces bývá často opomíjen. Přitom se jedná o velice příjemnou a blahodárnou záležitost.
(autor: Big One Fitness, originál článku "Regenerace 1: Proč, kdy a jak?" byl publikován v časopisu Golf 9/2012 a originál článku "Regenerace 2: metody doplňky" byl publikován v časopisu Golf 10/2012)