Golfový svět miluje žebříčky. Jsou dvojí: jedny vycházejí z čísel a jsou objektivní: počet ran, vyhrané peníze, délka odpalů. Jiné porovnávají neporovnatelné: je hezčí jablko, nebo hruška? Montblank nebo Mount Everest? Albatross nebo Kaskáda? Pebble Beach nebo Valderrama? Tady je to těžší. Přesto žebříčky a různá pořadí stále zaplavují golfové publikace a čtenáři si libují při jejich čtení...
Podívejme se na jeden z nejnovějších žebříčků, na němž se shodli přední američtí žurnalisté. Vřele doporučuji najít si na čtení trochu víc času a podívat se na internetové stránky jednotlivých hřišť - je opravdu na co koukat.
Irské hřiště vyplňující malý přírodní zázrak - plochý, ale dost vysoký poloostrov, spojený s pevninou jen velmi úzkou šíjí. Vešlo se sem opravdu jen hřiště - a maják, který je tam déle než golf. Na všechny strany spadají do moře vysoké útesy, fouká tam, drsné místo - a sen všech, kdo o Old Head něco vědí.
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
Jedno z osmi hřišť na kalifornském poloostrově Monterrey. Opět útesy, jejichž vyvrcholením jsou jamky 15, 16 a 17, kde čeká dvěstěmetrová rána přes mořskou zátoku na dost malý green a jiné lahůdky. Svatý grál golfu! Ben Hogan tady zahrál 63 ran, což je dodnes rekord hřiště - a od té doby uplynule již 56 let!
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
3. Cape Kidnappers (Nový Zéland)
Mys Únosců, útesy nad mořem, ran přes skoro bezedné propasti na vedlejší útes je tady nespočet, přes některé propasti musíte po úzkých mostech. Podívejte se na jejich stránky, fotogalerie hovoří za všechno. Hřišti je teprve 8 let a koho napadlo dát je do těchto kulis, zasloužil by Nobelovku.
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
V americkém státě Nové Mexiko hraje vůdčí roli dramatická krajina: tentokrát je to v horách, krásně zelené ferveje ostře kontrastují s převažující světle rezavou pískovcovou pouští, kaňony, skalní strže a hřebeny, v dálce rezavé kopce a stolové hry...
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
5. Pebble Beach Golf Links (USA)
Jsme zpátky na monterreyském poloostrově. "Links" je už dědeček, nedávno oslavil devadesátku, nádherné jamky přímo na pobřeží nabo s výhledem na něj. Dramatické útesy, z nich se hřiště opakovaně vnořuje do skoro mystického pralesa. Připravte si 360 dolarů...!
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
Možná že na břehu Michiganského jezera nefičí tolik jako na Old Headu, ale... nepříliš přesný překlad názvu je Hvízdající úžiny. To hovoří jasnou řečí. Links jako když vyšije, zde jsou ale zelené i pahorky obklopující ferveje.
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
Neuvěřitelné hřiště! Představte si poloostrov ve tvaru krododýla lezoucího z moře na pevninu. Na něj se vejde deset jamek, pět tam, pět zpět, ani kousek místa navíc, moře všude kolem. Po špatné ráně můžete pozorovat, jak váš míček dlouho skáče po mírně skloněných skalách do moře. Ani další jamky nejsou o nic méně zajímavé, skály, stromy, keře, moře.
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
Spolunavrhoval jej Darren Clarke, je šest let staré a kombinuje krásnou zeleň travnatých ploch s ještě hezčí modrou moře, na jehož břehu jamky procházejí. K tomu světle oranžové útesy...
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
9. Jade Dragon Snow Mountain (Čína)
Se svou délkou 7 700 metrů je nejdelší na světě, s nadmořskou výškou 3 100 metrů jedno z nejvyšších, nad ním se tyčí posvátné pohovoří Jade Mountain, na severní polokouli nejblíže k rovníku položené hory s trvalou sněhovou pokrývku.
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
10. Cabo del Sol, hřiště Ocean (Mexiko)
Scéna je podobnou jako u několika předchozích hřišť. Kusy pekelně zelených odpališť, fervejí a greenů se výrazně odrážejí od skalnatého a písečného povrchu bez jediného stébla trávy. Zase velmi dramatický design. Moře je těsně u vás, ale tady při vyšlápnutí z ferveje hned nespadnete dolů - břehy jsou povolnější.
Stránky hřiště si můžete prohlédnout zde.
(autor: Ivo Doušek, Článek "Deset Nejatraktivnějších hřišť světa" vyšel v časopisu Golf 11/2012)