Dnes už není tajemství, že strava má velký vliv na sportovní výkony, ostatně v tomhle směru byla provedena řada experimentů. Trend v poslední době je ale zřejmý – rostlinná strava. Leckdo si řekne, že pojídání „lupení“ nemůže stačit k dobrým výkonům, a zároveň se někomu v hlavě rozezní známé: maso, bílkoviny, to je přece základ potřebný k tvorbě svalů, nutný pro výkon. Ale jak si kupříkladu vysvětlíme velikost a sílu goril, které se živí rostlinnou stravou?
Pointou všeho je, že bílkovina nevzniká v těle konzumací bílkovin. Přijatou bílkovinu nelze v její originální podobě zužitkovat. Napřed se musí strávit, pak rozštěpit na součásti aminokyselin, ze kterých si tělo bílkovinu vytvoří. Podstatné je, že potřebné součásti aminokyselin můžeme získat z rostlin. Nehledě na to, že je i spousta bílkovin obsažená v rostlinné stravě (např. obiloviny, luštěniny, atd.).
Navíc mnoho hráčů cítí, že jim „lehká“ strava paradoxně dodává více energie. I to má svá vědecká vysvětlení. Například již víme, že konvenční stravování (konzumace živočišných produktů) s sebou přináší příliš dlouhé trávení, zatímco rostlinné je rychlé, čímž se tolik nezatěžují orgány, tudíž lze trénovat a sportovat bez zbytečné zátěže ve svých orgánech.
Prvotřídní vegetariáni
Abychom si ověřili, že je rostlinná strava vhodná i pro špičkového sportovce nemusíme chodit až do zvířecí říše. Řady příznivců rostlinné stravy mezi sportovci se pomalu, ale jistě rozšiřují.
Gary Player
Známý golfista ověnčený mnoha tituly, propagátor zdravé stravy a péče o vlastní tělo říká: „Když musíte každý den pracovat, musíte dobře jíst. Víme hodně o tom, jak důležité je cvičení nebo mysl, stále se ale podceňuje nutnost správně se stravovat. To je možná důležitější než všechna cvičení. Snažíme se naučit i školní děti, protože u nich vše začíná.“ Fakt, že se v téměř 80 letech dostal na obálku slavného časopisu Sports Illustrated, mluví za vše.
Martina Navrátilová
Dnes je tenisovou legendou. Vyhrála 18 grandslamů ve dvouhře a 31 ve čtyřhře a stále drží světový rekord v počtu vyhraných titulů. Málokdo ovšem ví, že Martina Navrátilová byla po většinu své kariéry vegetariánkou.
Dave Scott
Držitel světového rekordu v počtu výher v závodě Iron Man (3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole, 42,2 km běhu), jenž je nejtěžším závodem světa. V této soutěži dominoval šestkrát, to vše ve vegetariánské stravě.
Serena a Venus Williams
Známě tenisové hvězdy se také živí rostlinnou stravou, jsou veganky. Zatímco Venus změnila svůj jídelníček kvůli zdravotním potížím, Serena se k Venus přidala, aby ji podpořila.
Carl Lewis
Světoznámý sprinter, který na olympiádě získal celkem 10 medailí, z toho 9 zlatých, začal s vegetariánstvím, ale nakonec došel mnohem dál. Během přípravy na MS 1991 přešel na stravu veganskou a podle jeho slov na tomto mistrovství zaběhl nejlepší závod svého života.
Mike Tyson
K boxerovi by se maso hodilo nejvíce, nicméně i Tyson přešel na vegetariánskou stravu a prohlásil: „Uvědomil jsem si, že maso je pro mě jako jed. Když do sebe házím vegetariánskou potravu, připadám si nabitý energií. Přeji si, abych se veganem narodil, často se sám sebe ptám, jak jsem mohl být o všechny ty roky tak šílený.“
Proč ve výčtu sportovců není více golfových hráčů? Na golf se nahlíží jako na konzervativní sport, kde není důležitá síla a vytrvalost, čímž opadá i zájem o životních styl jeho propagátorů. Možná by nebylo od věci, kdyby od profesionálních hráčů prosáklo na veřejnost více informací o jejich způsobu stravování.
Nicméně třeba Phil Mickelson byl po dobu pěti měsíců vegetariánem, aby podpořil léčbu artritidy. I když mu rostlinná strava pomohla, je zřejmé, že není přijatelná pro všechny a ne každý se dokáže takto stravovat trvale. Přestože se člověk seznámí s přínosem rostlinné potravy, ne vždy se tohoto trendu drží. Důvodů může být více a nemalou roli v tom sehrává zvyk v podobě „železné košile“. Člověk by se rozhodně neměl k ničemu nutit, ale proč nebýt informovaný, že?
Suma-sumárum, rostlinné stravování není jen módní trend. Mnoho sportovců zjišťuje, že „lehká“ strava jim paradoxně dodává více energie, mají pružnější tělo i mysl, jsou méně náchylní k nemocem atd. Tak co, přidáte se ke stále širším řadám špičkových sportovců, kteří vegetují na rostlinné stravě?
(text: Magda Johchmanová; článek vyšel v Časopisu Golf 4/2014; obrázky: http://garyplayer.com/ )