Všestrannost – to je vlastnost, kterou se mohou pyšnit všichni golfisté, kteří dobře ovládají své wedže. Jen se na ně zkuste podívat. Do vzdálenosti 90 metrů od vlajky bezpečně vědí, kolik metrů jednotlivými holemi hrají, i jaký švih zvolit. Koneckonců není to žádná věda:
1. Na hřiště musíte vyjít s vhodnou strategií. S tou mimo jiné souvisí i fakt, že byste měli znát, kolik metrů se svými skórovacími holemi, třeba wedžemi, hrajete. Pro danou ránu si v tréninku zvolte dopadovou zónu, změřte si lasem tuto vzdálenost a pak si vezměte odpovídající hůl. Nebo si z jednoho místa vyberte určitý počet bodů, jejichž vzdálenosti budete znát, a tomu uzpůsobte výběr hole – na určitý úder třeba plná rána SW, na jiný zase plná rána LW apod. V případě, že se potřebujete dostat do určitého rozmezí délek, měňte úchop hole posunutím rukou dolů, stejně tak můžete experimentovat s délkou nápřahu.
2. Umístění míče a nastavení úderové plochy hole jsou další dvě klíčové položky, díky kterým bude vaše krátká hra variabilnější. Jestliže si míč v postoji umístíte mírně dozadu, poletí po nižší dráze, otevřením úderové plochy zase docílíte vyššího letu míče.
3. Do hry také promlouvá strategie. Pokud tušíte, že se na pětiparu nedostanete na grín druhou ranou (a když už to délka jamky umožní, nestojí to za možné riziko), počítejte s přihrávkou na jistotu. Ian v takových případech na rány z nějakých 80 metrů bere oblíbenou pitching wedge (podle větru to může PW s 54°nebo 58°) a z takové pozice se už dokáže přiblížit na dva až tři metry k vlajce. Velmi chytrý přístup.
A podobný postup často volí i na čtyřparových jamkách, ne vždy je žádoucí „práskat“ drajvrem o sto šest, někdy dobře poslouží dřevo nebo železo. Jestliže z odpaliště hrozí problémy nebo před grínem číhá překážka, je lepší zahrát do místa, z něhož se k vlajce bezpečně dostanete, a přihrát si na jednopat.
4. Nezapomínejte ani na správně vyrovnaný postoj včetně umístění míče. V tréninku lze k tomuto účelu použít dvě hole. Vytvořte z nich kříž tak, že jsou na sebe kolmé. Jedna z holí pak určuje místo zásahu míče, druhá vymezuje vodící linii pro vyrovnání postoje.
5. A jedna rada na závěr – nesnažte se švihat maximální rychlostí či silou. Dolní část trupu by měla tvořit stabilní základnu, zatímco paže a horní část trupu kompaktně rotují. Pamatujte, že vše je to pouze o kontrole.
(originál článku vyšel v časopisu Golf)