Řada amatérů se snaží dlouhé rány dosáhnout tím, že švihají tak rychle, jak jen to je možné, bohužel to vede pouze k narušení rytmu. Profesionální hráči přitom nikdy nepůsobí dojmem, že by se snažili švihat příliš tvrdě, přesto prolomí 300yardovou metu. Jak toho dosahují? Klíčem k pořádnému švihu je rotace kolem osy-páteře, provázená menším otočením boků a velkou rotací ramen. Podívejme se na pět klíčových bodů, s jejichž pomocí ze svých drajvů vytěžíte maximum.
1. Základní postoj
Dobrý postoj představuje základnu pro celý švih. Musíte se dostat do pohodlné pozice, ve které při zásahu míče budete sršet sebevědomím. Pro mě to znamená správné uchopení hole a zasažení míče ve výšce umožňující odehrát míč středem úderové plochy. Při založení hole pak používám stále stejnou rutinu – postavím se vzpřímeně s holí před sebou, pokrčím kolena a poté se ukloním v bocích směrem k míči. Pokud jde o uchopení hole, doporučuji více neutrální držení, „V“ mezi palcem a ukazovákem míří mírně vpravo od hrudníku.
2. Nápřah
Rotace při odehrání pořádné rány hraje velmi důležitou roli. Jakmile začínám nápřah, soustředím se při odtažení hole na to, aby rotovala pouze ramena, zatímco boky zůstávají nehybné. Hůl odtáhnu hladce a plynule, přičemž cítím, jak se pravá noha vytáčí dovnitř. Při správném provedení vedete hůl nízko a pomalu, proto ji nezvedejte příliš rychle a nenaklánějte ji vpravo.
3. Vrcholná fáze
Spouštět hůl z nejvyššího bodu příliš rychle je jedním z nejlepších způsobů, jak sílu zničit. Při vedení hole je totiž potřeba rychlost budovat tak, že jakmile se hůl blíží k míčku, tempo postupně narůstá. Začnete-li příliš rychle, při zásahu budete pomalí. Hladký a jednolitý nápřah by vám měl pomoci uvědomit si, kde se hlava hole ve vrcholné fázi švihu nachází. Myslete na výrazné vytočení ramen a držte ruce co nejdál od hlavy. Důležité je maximální vytočení ramen a méně pohybovat pažemi. Známkou dobrého vytočení ramen je pozice, v níž záda při nápřahu směřují k požadovanému cíli.
4. Zásah
Běžnou chybou je, že se hráč při vedení hole směrem dolů narovná. K tomu, abyste využili rychlosti hlavy hole, vyvolané rotací kolem páteře, je zapotřebí udržet postoj, který jste zaujali při založení hole (trup musí zůstat při švihu stabilní). Pokud setrváte ve správném postoji, umožníte pažím volně švihnout a zasáhnou míč s potřebnou tvrdostí. Pomalým spouštěním hole z vrcholu nápřahu rozvíjím rychlost pro okamžik zásahu.
5. Protažení hole a finiš
Pokuste se švih zakončit důkladným protažením hole směrem vlevo, oči jsou upřeny k cíli, levá noha směřuje přímo rovně. Jedině tak budete schopni otočit se pořádně kolem páteře a celkově rotovat v potřebném rozsahu. Ve finální fázi švihu byste se měli nacházet ve stejně rovnovážném postoji jako při založení hole.
Drajv v podání Adama Scotta