1. Zvedněte chodidlo
V tréninku před každou rundou se vždycky snažím vylepšit cit pro rychlost grínů, abych v soutěži patoval co nejlépe. Výborné cvičení, které mi pomáhá nalézt perfektní zásah, spočívá v zahrání série patů, při které držím jednu nohu ve vzduchu. Přispívá to k určité destabilitě, protože každý nadbytečný pohyb vás vyvede z rovnováhy. Zkuste zahrát 10 až 20 patů a uvidíte, že pak cit pro perfektní zásah najdete mnohem snáz.
2. Kontrola délky
Další z tipů na kontrolu vzdálenosti i rychlosti vychází z odehrání několika dlouhých patů, přičemž se při úderu dívám na jamku. Pokud se místo míče soustředíte na cíl, získáte přirozený, instinktivní pocit pro sílu, s jakou je potřeba švihnout. Zkuste toto cvičení předtím, než půjdete hrát, a uvidíte, že kontrolu rychlosti budete mít brzy „v malíčku“.
3. Zavřete oči
Tréninkovým drilem, který přispívá k rozvinutí správného citu jak pro gríny, tak pro úder, je patování se zavřenýma očima. Díky tomu si přesně uvědomíte, jak při úderu pracují vaše paže i tělo. Zjistíte, zda neprovádíte nadbytečné pohyby, a budete schopni najít cit pro optimální ránu i pro rychlost grínu. Zkuste tuto rozcvičku před každým turnajovým kolem.
4. Patování pod tlakem
Rozvíjení předúderové rutiny je nezbytné pro každého, kdo chce i pod tlakem uhrát dobrý výsledek. Zkuste si v tréninku, kdy nečelíte žádným hrozbám, vyčlenit určitý čas na vypilování vlastních rituálů. Já sám si čtu dráhu patu, založím hůl za míč a provedu dva cvičné švihy. Před samotným úderem se pak ještě jednou podívám na jamku. Díky těmto jednoduchým úkonům se pak ve hře snadno přepnu do jakéhosi „módu autopilota“, což se mi v kritických momentech hry náramně hodí.
5. Turnajová atmosféra
Na soutěž se dobře připravíte, pokud v tréninku nasimulujete soutěžní podmínky. Já si proto na grín umístím na jednu přímku čtyři týčka ve vzdálenosti 3, 6, 9 a 12 stop od jamky a z každé pozice odehraji tři míče. Začínám ze vzdálenosti 3 stop a postupně jdu až ke 12 stopám. Cílem je proměnit 12 patů v řadě, po třech z každé vzdálenosti, a pokud se kdykoliv zmýlím, opět se vracím na původní metu a začnu znovu. Náročnost roste s tím, jak se vzdaluji od jamky. K úspěšnému zvládnutí popisovaného cviku jsou zapotřebí nejen pevné nervy, ale i přesná ruka.
(originál článku vyšel v časopisu Golf)
Patování v podání Roryho McIlroye