KROK 1
Zkuste si nejprve odpovědět na tuto otázku: Kdybych měl z této pozice zahrát deset úderů, jak blízko k jamce bych v průměru dokázal zahrát? Pokud se domníváte, že dokážete zahrát na tři metry k vlajce, pak se můžete zamýšlet nad tím, z jaké strany byste z uvedené vzdálenosti jamku atakovali nejraději, abyste z toho vytěžili maximum – právě do tohoto místa byste míč měli hrát.
KROK 2
Ještě předtím, než si vyberete hůl, dobře si přečtěte grín. Díky tomu naleznete nejvhodnější místo pro dopad míčku. Tuto zónu byste měli vybírat tak, abyste, pokud se netrefíte zcela ideálně, hráli další ránu z ještě přijatelné pozice. Takové místo může být rovné, ale zóna dopadu může být také různě skloněná. Každopádně by nebylo dobré posílat míč na hřebínek terénní vlny, protože pak je třeba počítat s trochu nepředvídatelným počátečním odrazem a míč bude také více rolovat.
KROK 3
Zvolte si hůl a dráhu (pokročilí hráči by měli počítat i s rotací), která spojuje dopadovou zónu. To znamená, že musíte mít na výběr několik možných ran. Je potřeba se naučit využívat různé hole a podle toho upravovat svůj postoj a způsob švihu, abyste míč dokázali poslat do odlišné výšky. Pracujte na tom, aby z vás byl v okolí grínu všestranný hráč s dobrým citem pro úder. Možná vám pomůže i pár následujících rad, které se týkají úpravy postoje i umístění míče tak, abyste dokázali kontrolovat výšku jednotlivých druhů ran.
· Nízká rána
Míček si v postoji umístěte trochu dozadu, váhu přeneste na chodidlo, které je blíže k cíli, paže nasměrujte tak, že úderová plocha bude trochu zavřená.
· Středně vysoká rána
Míček si umístěte doprostřed, váha je rozložena rovnoměrně na obě dvě chodidla, paže jsou otočeny mírně směrem k přezce opasku.
· Vyšší rána
Míček si v postoji posuňte trochu dopředu, otevřete hlavu hole, váha je rozložena rovnoměrně na obě chodidla, případně spočívá trochu více na zadní noze, paže natočte tak, že šaft je ve vzpřímenější pozici.
Zvolte si v tréninku určitou výšku, do níž budete míče posílat, a pouze upravujte svůj postoj. Zjistíte tak, do jaké výšky míč dokážete hrát. Úmyslně procvičujte údery v dosahu grínu, ale nestarejte se o to, kam dopadnou. Snažte se pouze posílat míč do různých výšek a uvidíte, že brzy budete schopni kontrolovat také vzdálenost. Samozřejmě jsou tu další faktory související se švihem – pokročilí hráči využívají práci těla a paží, nicméně pro začátek zkuste úpravu postoje.
(originál článku vyšel v časopisu Golf)