Z pohledu golfistů se k vyšší nadmořské výšce váže menší tření, což má vliv na chování míčků. Ty tak létají podstatně dál než v běžných podmínkách. O kolik dál? To se hráč od hráče liší. Justin Thomas tu však před dvěma lety v cvičném kole poslal míček carry na 325 metrů, celková délka odpalu dosáhla mety 352 metrů.
Samozřejmě amatérský golfista hrající na rekreační úrovni takové hodnoty dosáhne jen výjimečně, pokud vůbec. Nicméně i pro něho platí obecné zákonitosti a nadmořská výšku bude mít na jeho hru dopad.
Před hrou, k níž přistupujete seriózně, je tudíž dobré zajít na range, abyste zjistili, co nadmořská výška s vašimi údery dělá, respektive o kolik se prodloužily. A ještě jednu důležitou radu vám dám – pozor na slunce, v řídkém vzduchu hrozí spálení.
Pro velmi solidního hráče hra v nějakých 1 000 až 1 300 metrech nad mořem znamená cca 6 metrů k dobru, čím výš stoupáte, rány se prodlužují, v Mexiku to tak může být 10 až 12 metrů. Nesnažte se na švihu nic měnit, ale podívejte se, jaké carry vzdálenosti dosahujete, a na tuto vzdálenost poté ve hře spoléhejte. Přibližně kolo dvě to trvá, než získáte herní jistotu. Hrajete-li devítkou železem 140 metrů, najednou by vám rány z této vzdálenosti do greenu létaly za něj.
Hrát dobře s ohledem na nadmořskou výšku vyžaduje odpovídající nastavení v hlavě a důvěru v jednotlivé hole. Počítejte s tím, že budou rány delší. S tréninkovou praxí vaše jistota poroste. Stejně jako při hře ve standardních podmínkách však potřebujete kvalitní zásah míče.
Že se s tím profíci vyrovnají snadno? Je to jejich práce a jde o nejlepší golfisty světa. Vy si pamatujte jednoduchou rovnici: vyšší nadmořská výška = menší tření vzduchu. Ve výsledku odpálíte míček dál, což je možná věc, o které sní nejeden hráč.
(článek "Justin Thomas: Adaptace na podmínky" vyšel v časopisu Golf)