1. Technika patování
Soustřeďte se na základy a držte se jasného plánu. Pokud k tomu přidáte poctivý trénink, patování nebude dílem náhody či štěstí. Nesmíte podceňovat ani základní úkony. Pravidelně kontrolujte vyrovnání patru, polohu míčku i dráhu úderu.
Sám za tím účelem v tréninku využívám lanko, abych si ověřil, kam míří líc hole. Soustředím se také na to, aby oči směřovaly k míči zevnitř a ruce visely pod rameny, díky tomu se hlava patru pohybuje po neutrální dráze. Abych minimalizoval rotaci hlavy patru, svírám jej spíš dlaněmi než prsty. To všechno jsou předpoklady pro správný pat.
2. Pitch
V uplynulých letech se výuka této rány proměnila. Profesionálové si nyní míček posouvají víc dopředu, takže mohou efektivněji využít bounce hole. Šaft se drží ve vzpřímenější poloze a nenaklání se dopředu. Ujistěte se, že hůl je ve stejné pozici v založení i při zásahu míče.
3. Chip
Chip a pitch by se od sebe neměly moc lišit. Při chipu jen měníte založení hole, kdy využíváte menší loft, aby míček více roloval. V založení si jej proto umístěte o něco dozadu. Na rozdíl od pitche, kdy se snažíte v impaktu udržet loft, při chipu můžete líc trochu zavřít, podobně jako při postupném uvolňování rukou do úderu při standardní plné ráně.
4. Únik z bankru
Při ranách z bankrů v okolí greenů spoléhám na rychlost hlavy hole. Ta hraje zásadní roli pro to, abych míček z překážky dostal ven. Pokud musím zahrát přibližně patnáctimetrovou ránu, rychlost švihu odpovídá plné ráně železem č. 7. Soustředím se přitom na správný zásah.
Měli byste cítit, jak hůl vedete dolů a dopředu ke své přední noze. Tak maximálně využijete bounce hole. Klidně si v tréninku udělejte značky ve vzdálenostech 2, 4 a 6 centimetrů za míčkem a následně zasahujte zvolená místa, švihejte přitom plnou rychlostí a procházejte holí důkladně pískem.
(originál článku "Luke Donald: Hrajte jako profík" vyšel v časopisu Golf)