Už jste zcela jistě zažili perfektní start v turnaji, jenže pak najednou přišla špatná rána a pocit pohody se v okamžiku rozplynul. Jedna nepodařená rána na sebe jako sněhová koule nebalí další chyby. Naložíte hole do auta a přesně si vybavíte, kdy se situace obrátila. Málokdy si však vybavíte, proč se tak stalo. Může přitom jít o zcela jednoduchou fyzickou odpověď na emoční situaci. Výsledkem je nežádoucí tenze, napětí.
Poměrně často ve chvílích, kdy saháme po výhře nebo hrajeme své nejlepší kolo, máme tendenci hůl více sevřít ve snaze ránu kontrolovat. Následek v podobě chyby na sebe obvykle nenechá dlouho čekat. Kolikrát jsme přitom slyšeli, že hůl máme svírat jen s minimálním tlakem. Potřeba umístit míček na malý green, přestřelit vodní překážku nebo proměnit důležitý, půldruhého metru dlouhý pat ale vede k napětí, zejména pak v horní části těla.
Nejlepší způsob, jak se s nežádoucím napětím vypořádat, spočívá v předúderové rutině. A nejde jen o pár cvičných švihů. Musíte uvolnit tělo i mysl. Soustřeďte se proto na správné provedení cvičného švihu, zejména pokud vnímáte tenzi v ramenou, pažích i hrudníku.
Vše přitom začíná už na cvičných plochách. Vyzkoušejte si všechny možné rány, tím získáte sebedůvěru a na hřišti tyto údery snáze předvedete. Koncentrace na fyzické provedení úderu se pozitivně promítne také v mentální sféře. Nezaměřujte se přitom na výsledek, nýbrž na samotný proces. Rána je pouze rána, nic víc. Předúderová rutina vás přitom dostane do pohody a vy se můžete soustředit na vlastní herní plán.
A pokud zachybujete, nenechte se tím vykolejit, neztrácejte koncentraci. Spoléhejte se na rány, které máte vyzkoušené, hrajte údery, kterým věříte. Platí, že lepší vrabec v hrsti než heroická rána, již zahrajete v jednom případě z padesáti. Rozum do hrsti, nejkratší cestou ven z potíží a volte hůl i ránu, které věříte. Tím se zbavíte nežádoucího napětí, které by jinak devastovalo vaši hru.
(originál článku "Justin Rose: Zbavte se napětí" vyšel v časopisu Golf)