Švihat v jedné rovině, kdy je hůl vedena během celého švihu v jedné linii, je přirozenější a celý pohyb je snáze opakovatelný než při donedávna preferovaném pohybu, kdy se švihalo v tzv. dvojí rovině – hůl v založení a v impaktu se nacházela ve dvou odlišných rovinách. Vychází se přitom z principů odkazujících na klasický švih Bena Hogana.
Co si pod švihem v jedné linii (one-plane swing) představit? Jde o to, že se ramena a paže pohybují ve stejné linii kolem těla při nápřahu i spouštění hole. Takový švih je plošší než u tzv. two-plane švihu, ruce a ramena rotují kolem těla.
Nápřah
V základním postoji jsou boky i pas dál od míče než u švihu ve dvojí rovině. Při nápřahu jde levá paže za trup a zůstává ve stejné rovině vzhledem k zemi jako ramena.
Spouštění hole
Při přechodu z nápřahu do spouštění hole rotujte trupem spolu s pažemi. Rotaci udržujte až do zásahu míče a dovolte vedoucí paži a rameni plné postupné uvolnění do impaktu. Zadní nohu držte při vedení hole dolů až k zásahu co nejrovnější, předejdete tím tomu, že boky „vytrčíte" ve směru rány a zatáhnete míč.
Protažení
Nechte paže i tělo otáčet během protažení úderu doleva, než aby paže švihaly spíš vertikálně. Díky tomu hlava hole půjde při nápřahu i spouštění po stejné švihové rovině a přechod k závěrečné fázi švihu bude zcela plynulý.
Na závěr bych poznamenal, že tento typ švihu vyhoví nejvíc hráčům, kteří vynikají pružností, jsou sportovního ražení a využívají přirozeně paže jako primární zdroj pohybu během švihu. Švih naopak není vhodný pro golfisty, kteří si s drajvrem počínají podobně jako s hokejovou holí a dominantní roli u nich hraje spodní ruka.
(originál článku "Matt Kuchar: Jedna rovina švihu" vyšel v časopisu Golf)