1. Pozorně zhodnoťte polohu míče
Při prohlídce polohy zvažte, jak je míč hluboko, kolik je za ním trávy a v jakém směru tráva roste – ve směru nebo proti směru cílové linie? Roste-li ve směru, počítejte s delším doběhem, protože odpor je menší. Před úderem najděte poblíž podobné místo a ránu si zkuste, abyste zjistili, jak velký odpor holi klade tráva za míčem. Při samotném odehrání si míč v postoji posuňte trochu dozadu, takže jej budete atakovat pod strmějším úhlem.
2. Nebojte se otevřít líc
Raf má tendenci otáčet líc a zavírat ji. Pokud líc otevřete, raf nebude mít na impakt takový vliv, protože při průchodu líce přes míč se její poloha bude blížit kolmému nastavení. Hrajte razantně a při švihu akcelerujte do míče.
3. Zvažte, jak daleko míč poběží po zemi
Leží-li míč na trávě jako na týčku, pak – v závislosti na volbě hole – počítejte s větším doběhem, klidně až na nějakých 50 až 55 metrů.
4. Kamarádský raf
Ve výše uvedeném případě se raf chová velmi gentlemansky. Na pětiparech tak máte navzdory nepřesnému odpalu šanci, že green dosáhnete druhou ranou. I když se však podobná příležitost nenabízí nebo to není ve vašich silách, snažte se greenu maximálně přiblížit.
Každopádně při hře z rafu bychom měli mít na paměti jedno – ani dobrá poloha míče vám nedá záruku, že zahrajete tou samou holí na stejnou vzdálenost, jaké byste dosáhli při ráně z perfektního místa na ferveji. Amatérští hráči často chybují v tom, že berou do ruky hůl, jakou by použili na danou vzdálenost v ideálních podmínkách a vůbec nezohledňují vliv rafu. Vezmou třeba pětku dřevo, ačkoliv situace volá po použití pitching wedge. Jde o zjevné nepochopení hry z rafu.
(originál článku "Justin Thomas: Souboj s rafem" vyšel v časopisu Golf)