1. Využijte ruce
Mnozí trenéři učí svěřence čipovat tak, že využívají totožný pohyb jako při patování. Z mého pohledu je to však jedna z nejhorších možných rad. Abyste čipovali efektivně, musíte zapojit ruce a nechat je pracovat. Patovací úder ale nevyužívá pohybu rukou, nedochází při něm k žádnému zalomení zápěstí.
Právě zalomení považuji za jeden z předpokladů úspěšného čipu. Dovoluje holi dostat se nad trávu a udeřit jí při sestupném pohybu ostře dolů. V nápřahu dochází k ostřejšímu zalomení a následnému uvolnění zápěstí při ataku míče.
Pokud si vše osvojíte, velmi rychle zjistíte, jak razantní i tak krátký pohyb může být a že stačí malý pohyb k tomu, abyste míček dostali do vzduchu a ten měkce přistál na greenu.
2. Jedna hůl
Jste profesionální golfista, který tráví hodiny denně tréninkem? Patrně ne. V lepším případě se na cvičené plochy dostanete jednou dvakrát týdně. Za takové situace pro vás bude lepší vybrat si jednu preferovanou wedge a čipovat pouze s ní. Je třeba si perfektně osvojit techniku se zvolenou holí, abyste s ní dokázali zahrát široké spektrum úderů.
3. Za každou cenu na green
Čipy bývají různé, z krátké trávy, z hlubokého rafu, do kopce, z kopce... Tomu musíte uzpůsobit samotný úder. Přistupujte k němu tak, abyste po čipu hráli pat. Nechtějte zahrát zázračnou ránu. I kdyby vás měl čekat dlouhý pat, snažte se dostat míček na green.
4. Odkud budu patovat
Pokud čip neskončí v jamce, čeká vás mnohdy pat na záchranu paru. Proto ještě před čipem prozkoumejte místo, kam chcete míček dostat a odkud budete patovat, abyste si pat co nejvíc usnadnili. Na rovném greenu se snažte míček maximálně přiblížit jamce. Je-li green svažitý, musíte míček dostat do pozice, abyste patovali do kopce. Patovat z půldruhého metru do kopce je vždy jednodušší než metrový pat z kopce.