Nedaří se mi změnit můj švih
Tohle slyším často.
Pravděpodobně nejrozšířenější problém mezi golfisty (kteří chtějí změnit svůj švih) je jejich náhlá neschopnost udělat zamýšlený pohyb, jakmile před sebe položí míček. U cvičných švihů není žádný problém, ale jakmile přijde do švihu míček, skočí hráči ihned do starého pohybu.
Zní vám to povědomě?
Příklad
Přišel mi hráč, který chtěl vyřešit pouze tento problém – zopakovat nacvičený pohyb, který mizel s přítomností míčku. Chtěl, abych mu s tím pomohl.
Požádal jsem ho, aby mi ukázal cvičný švih. A poté jsem mu řekl tato magická slova: “Pokud bych ti držel u hlavy zbraň a řekl ti, že musíš provést tento pohyb nebo vystřelím, jak by tvůj švih vypadal? Představ si, že na ničem jiném nezáleží – ne na výsledku, odpalu, směru letu, prostě na ničem, pouze na provedení požadovaného pohybu.”
První odpal – bum! Proved ten pohyb. Stejný, který zkoušel týdny. Stejný, o kterém říkal, že není schopen zahrát.
Žádná magie
Není to žádné voodoo. Je to vlastně docela jednoduché. Ale funguje to a můžete se z toho mnoho naučit. Hrál jsem s ním malou psychologickou hru, která:
- odstranila jeho strach ze selhání
- změnila jeho cíl z “odehrát dobrý úder” na “udělat pohyb X”
- změnila cíl zaměření jeho pozornosti a zvýšila jeho soustředění na způsob provedení daného pohybu
- zvýšila jeho úsilí na maximum
- nechala ho vyjít ze své komfortní zóny.
Toto není jediný trik, který lze použít, když chce hráč změnit svůj švih. Každý golfista má totiž své vlastní důvody, proč jim nejde chtěný pohyb. Např.:
- někteří hráči mají fyzická omezení, díky kterým pohyb nemohou zahrát
- někteří hráči přesně neví, jaký pohyb chtějí provést
- nekteří hráči mají technické problémy v jiných částech švihu, které zamezují změně pohybu
- někteří lidé (téměř všichni) mají problémy se změnami
Toto je pouze krátký seznam.
Mou povinností trenéra je rychle zhodnotit, co se děje a poté navrhnout vhodné řešení. Téměř vždy lze ale přeměnit “nelze zahrát” na “už to umím”.
Zkuste to
Není to sice odborné zkoumání biomechaniky pohybu, přenosu váhy, otáčení apod., ale pokud máte problém se změnou svého švihu, prostě to zkuste. Jděte na driving a odehrajte pár míčku s představou zbraně u hlavy. Uvidíte, co se stane. A věřte mi – jako hráči, který kdysi měl problém měnit svůj švih. Sám jsem pomalu rozvíjel tento typ přemýšlení, díky kterému si nyní mohu měnit jednotlivé aspekty švihu, jak chci.
Autor: Adam Young je profesionální trenér, působí v klubu Twin Lakes v Santa Barbaře, je autorem tréninkového programu „The Strike Plan“ a úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky „The Practice Manual“.