Jsou hřiště, na kterých máte pocit, že si na vás chtěl jejich stavitel smlsnout. Číhá tu spousta překážek, především okolí greenů je jimi obsypáno. Dám vám proto několik rad, jak si počínat, pokud se poblíž greenu dostanete do potíží. Snad se vám i s mým přispěním podaří umenšit případné ztráty na minimum.
1. Bankr u greenu
Jednou z důležitých statistik je záchrana paru v případě, že skončíte v bankru u greenu. Dokonce i na PGA Tour se toto číslo pohybuje jen mírně nad 50 %. Většina rekreačních hráčů se v takovém případě spokojí s pouhým vyhráním míčku na green a raději budou hrát na jamkoviště z deseticentimetrového hustého rafu než z písku. Vysvětlení je jednoduché – málokdo rány z písku poctivě procvičuje. Já sám takovým úderům věnuji v průměru kolem dvou hodin týdně. Abyste ránu z bankru v okolí greenu zvládli, držte se následujících tří bodů.
Míček si posuňte v postoji trochu vpřed, přibližně o jeden až dva míče od středu postoje. Tím zvýšíte bounce a zamezíte tomu, aby se hůl zasekla do písku, zároveň díky tomu snáze udržíte loft hole a míč získá dostatečnou výšku, aby přeletěl hranu hole.
Udržujte otevřenou líc hole. Většina amatérů neotevírá líc dostatečně, místo toho otáčí ruce, což vede k větší rotaci líce a zaboření hole do písku.
Poslední bod se týká dokončení švihu. V bankru záměrně zasahujete prostor za míčem a snažíte se jej bezpečně vystřelit pomocí písku na green. Řada rekreačních hráčů se tak obává provést razantní švih a ve finální fází švih zpomalují. To má za následek, že nevyprodukují dostatek energie na to, aby míč dostali z bankru. Tomu musíte zamezit.
2. Vysoká rána z bankru
Většina problémů s úderem z písku začíná už před samotným švihem. Pokud nezaujmete správný postoj, vše si zkomplikujete. Opět, jako u každé rány z bankru, musíte otevřít úderovou plochu hole, otevřete postoj vzhledem k cílové linii, ruce držte níž než obvykle. To všechno přispěje ke zvýšení loftu a snazšímu průchodu wedge pískem.
Abyste zahráli vysokou ránu, pokrčte se více v kolenou, tím snížíte těžiště a paže se dostanou níž. Hráči na tour dokáží vyslat míček strmě vzhůru a věřte mi, že to s trochou tréninku dokážete také.
3. Čip z rafu
Při ráně z hustšího rafu u greenu je třeba dbát na to, aby se hůl příliš „nezakousla" do trávy, ale sklouzla po ní. Množství trávy mezi lící a míčem musíte minimalizovat. Pomůže vám postavit se trochu blíž k míči s tím, že lokty držíte více u těla. Míč atakujte pod ostrým úhlem. Docílíte toho tak, že konec gripu směřuje k přezce opasku, většina váhy spočívá na levém chodidle.
Grip svíráte dlaní levé ruky, což mírní zalomení zápěstí v nápřahu, vyšší rychlosti dosáhnete zalomením pravého zápěstí – tím udělíte hlavě hole dostatek energie při klesajícím pohybu i při průchodu trávou. Šaft je nakloněný dopředu, zápěstí jsou tudíž před míčem.
Největší chybou, jíž se můžete dopustit je, že hlava hole zpomalí, jakmile jí tráva bude klást odpor. Toho se musíte vyvarovat. Spodní část těla se pohybuje jen velmi omezeně, zatímco horní část těla se otáčí vlevo a pomáhá ve švihu pažím.