Jsou chvíle, které přímo vyzývají k útoku. Například pětipar, kde hodláte druhou ranou útočit na green. K tomu je přímo stvořené fervejové dřevo, jež umožňuje kontrolovaný úder na velkou vzdálenost. V článku vám ukážeme, jak na takovou ránu vyzrát.
Prvním krokem je pochopit úhel přiblížení hole k míčku. Ten sice není tak strmý jako u rány železem, přesto se hlava dřeva musí při zásahu pohybovat směrem dolů. Schopnost kontrolovat úhel přiblížení hole až do impaktu představuje klíč k dobré ráně dřevem. Připomenu vám proto čtyři kontrolní body při založení, které je třeba dodržet.
1. Poloha míče
Míček si v postoji posuňte vpřed, zhruba na šířku míče od levé paty. Díky takové poloze míček udeříte těsně předtím, než se hlava hole dostane do nejnižšího bodu.
2. Paže rovnoběžné s hlavou hole
Umístěte paže do linie s hlavou hole. Jedna z nejběžnějších chyb při založení fervejového dřeva spočívá v tom, že hráč drží ruce příliš před hlavou hole, sklon šaftu směrem dopředu je však vhodný pro ránu krátkým či středním železem, u dlouhé hry je tomu naopak.
3. Odkloňte trup od cíle
Horní část těla by se měla lehce odklánět od cíle, neboť tak hlavu hole udržíte za míčkem a podpoříte tím správný úhel přiblížení hole do impaktu. Díky tomu bude vaše hra fervejovým dřevem konzistentnější a úder razantnější.
4. Pozice ramen
Poslední poznámka se týká ramen, jejichž vyrovnání představuje další z obvyklých chyb. Ujistěte se, že ramena držíte při založení rovnoběžně s cílovou linií, kolmo k líci dřeva. Někdy můžete mít pocit, že jste zaujali trochu zavřený postoj, ale raději vidím u amatérů ramena zavřená než otevřená. Pokud ramena otevřete a míříte vlevo, atakujete míč pod ostřejším úhlem, což v případě fervejových dřev není žádoucí.
(originál článku " Justin Rose: Správný úhel ataku" vyšel v časopisu Golf)