Dráha a hlava
V golfu existují dva hlavní faktory, které ovlivňují let míčku, prvním je dráha švihu – směr, kterým se hůl pohybuje v okamžiku impaktu. Druhým úhel hlavy hole – směr, kam je nastavena hlava hole v okamžiku impaktu. Pojďme se na ně podívat.
Úhel hlavy hole
Úhel hlavy hole v okamžiku impaktu zásadně ovlivňuje kam míček vystartuje. Pokud odehrajeme míček s hlavou hole otevřenou, tzn. hlava hole směřuje doprava, míček po odehrání vystartuje doprava. Naopak uzavřená hlava pošle míček vlevo.
Asi chápeme, že směr hlavy hole je kolmý k jejím drážkám. To ovšem není jediný faktor, který směr letu míčku ovlivňuje. Vzhledem k tomu, že hůl je trojrozměrná, je třeba vzít v úvahu i její loft (sklon hlavy) a lie (úhel shaftu). Například pokud je hůl při úderu postavená spíše na patce (zvednete od země špičku hole), tak hlava hole směřuje vlevo. Je-li postavená více na špičce (zvednete od země patku hole), tak hlava hole směřuje doprava.
Pokud jsou drážky hole kolmé směrem k našemu cíli, ale hůl je postavena na špičce nebo na patce, hlava hole podle toho směřuje vpravo nebo vlevo. Kromě jiného je to jeden z důvodů, proč byste měli mít své hole nafitované přesně pro vás.
Dráha švihu
Existuje mnoho mýtů ohledně dráhy švihu. Proto si rovnou musíme vyjasnit pár věcí: NENÍ to váš nápřah. NENÍ to švihová rovina. I když máte nápřah strmý nebo plochý, je možné odehrát mnoho různých drah švihu. Švihová rovina i nápřah ovlivňují dráhu švihu, ale jsou to různé věci. Co je tedy ona dráha švihu? Je to dráha nebo směr, kterým se hlava hole pohybuje v okamžik kontaktu s míčkem.
Bojuj za přímý let
Dráha švihu i poloha hlavy hole mají velký vliv na směr letu golfového míčku. Zcela rovně odpálený míček jednoduše znamená, že jak hlava, tak dráha švihu směřují přesně k cíli. Z obou faktorů je ovšem poloha hlavy hole dominantní pro počáteční směr letu míčku, a to zhruba ze 75 %. Uveďme si to na příkladu. Pokud je dráha švihu neutrální a hlava hole směřuje 10° vpravo, míček vystartuje 7,5° stupně doprava od cíle. Díky tomu můžeme často vidět míček startovat doprava, i když hráč švihl zvenku dovnitř, tedy vlevo.
Řekli jsme si, že počáteční směr míčku je téměř vždy dán směrem hlavy hole. Její vliv se ale u jednotlivých holí liší. U holí s menším loftem (drajvr, patr) hlava hole udává směr míčku z 90 %. U holí s velkým loftem (wedže) to bude okolo 60 %. Zapamatujme si tedy toto pravidlo: Míček vyletí tam, kam směruje hlava hole. Nebo přesněji – míček startuje po linii mezi směrem hlavy a dráhou švihu a tento poměr záleží na loftu, tření a několika dalších faktorech.
Zatoč to
Když dráha švihu i hlava hole míří stejným směrem, míček nebude mít žádné zakřivení. Neutrální dráha i hlava povedou míček přímo směrem k cíli. Pokud je dráha švihu 10° doprava a hlava hole také 10° doprava, půjde míček také 10° doprava, a to bez jakéhokoliv zakřivení. Když dráha švihu a hlava nejsou zajedno, vzniká rotace míčku – můžete si to představit tak, že se hlava hole otírá o míček a tím vytváří rotaci, jež má za následek zakřivený let míčku vlevo nebo vpravo.
Pravidlo rotace
Pokud je hlava hole otevřená k dráze švihu (ještě více vpravo od dráhy švihu), míček rotuje doprava. Pokud je hlava hole uzavřená k dráze švihu (směřuje doleva od dráhy švihu), míček rotuje doleva. Velikost zakřivení závisí na velikosti rozdílu mezi dráhou švihu a polohou hlavy hole. Asi tušíte, že čím větší tento rozdíl bude, tím více bude míček rotovat do strany.
Všechno dohromady
Přečtěte si tento citát, opište, připněte na dveře své lednice a každé ráno si jej přečtěte, dokud jej nebudete vnímat a chápat jako naprostou samozřejmost. Sám jsem si otestoval, že 99 % golfistů těmto zákonitostem nerozumí, a proto prožívají peklo při snaze o narovnání svých ran. „Míček vystartuje velmi blízko směru, kam míří hlava hole při impaktu. Pokud je dráha švihu vlevo od směru hlavy hole, míček rotuje doprava. Pokud je dráha švihu napravo od směru hlavy hole, míček rotuje doleva."
Dostaňte let míče pod kontrolu
Každý hráč je buďto fader (zakřivuje doprava), nebo dróčkař (zakřivuje doleva), a to včetně profesionálů. Zatímco mnoho golfistů se snaží přiblížit ideálu rovné dráhy vedoucí přímo k cíli, většina profesionálů se nesnaží své zakřivení eliminovat, ale naučit se s ním pracovat. Není vůbec žádná hanba odehrát míček po křivce, pokud dopadne na místo určení. Mnoho nejlepších světových hráčů dělá právě toto. Jak se tedy naučit pracovat s křivkami?
Milujeme příklady
Fader/slicer
V tomto případě je dráha švihu 10° doleva (nalevo od cíle, zvenku dovnitř). Takto hraje klasický fader/slicer. Takto zahrajeme ránu, která se sice kroutí doprava, ale dokáže dopadnout na cíl (fade).
Shrnutí
Čím otevřenější hůl, tím větší slice vpravo zahrajete. Čím zavřenější hůl, tím větší bude přímý zátah vlevo.
Dróčkař/hooker
Obráceně to platí pro dróčkaře. Pokud šviháte po dráze 10° doprava od linie na cíl, budete potřebovat sedmičku železo nastavit přibližně 5° doprava. Takto vytvoříte hezké draw směrem k cíli. Čím více hůl zavřete, tedy zvětšíte úhel mezi hlavou a dráhou švihu, míček bude více rotovat vlevo a zahrajete hook.
Shrnutí
Čím otevřenější hůl, tím větší bude přímý push doprava. Čím zavřenější hůl, tím větší bude hook nalevo.
Proč jednoduše neopravit dráhu švihu?
Vím, že jste si určitě říkali, proč dráhu prostě neopravíme. To zní jako logická volba, ale je to složitější cesta. I ti nejlepší hráči na světě se se svým švihem a zakřivením nakonec naučili pracovat. Hráči jako Hogan, Nicklaus, Bubba Watson, Dustin Johnson se naučili s jejich levou dráhou švihu zvládnout úhel hlavy tak, že umí vytvořit fade směrem k cíli. A hráči jako Woods, McIlroy, Spieth se naopak naučili pracovat se svým švihem zevnitř-ven a zvládnout úhel hlavy tak, že pomocí draw zasahují velmi často přesně cíl. Také si musíme uvědomit, že dráha a hlava jsou spolu propojené, proto pokud se slicer pokusí zahrát zevnitř ven, velmi často hlavu hole otevře ještě víc a zahraje vyhozený slice. Proto je podle mě lepší naučit se pracovat s hlavou hole. Tím spíš, že i hráči s neutrální dráhou švihu často zavřou nebo otevřou hůl.
Kdy změnit dráhu švihu?
Existují situace, kdy by hráč měl změnit dráhu švihu. A to v případě, že dráha švihu je příliš extrémní a i práce s hlavou hole přináší příliš velké zakřivení, kvůli kterému hráč ztrácí vzdálenost; způsobuje hráči problémy s nejnižším bodem ve svém švihu (například pokud jeho dráha je příliš zevnitř-ven nebo zvenku-dovnitř, což způsobuje zasahování země příliš před nebo za míčkem); způsobuje pohyb hráče, který by mohl vést ke zranění nebo který způsobuje zásadní ztrátu energie.
Autor: Adam Young je profesionální trenér, působí v klubu Twin Lakes v Santa Barbaře, je autorem tréninkového programu „The Strike Plan" a úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky „The Practice Manual".