Amatérští hráči zpravidla nemají čas či energii, kterou by věnovali důkladnému nácviku ran s polovičním švihem. Co dělat, když se dostanete do popisované situace a máte předvést ránu vyžadující šikovnost? Jak získat potřebné sebevědomí pro tento druh úderů? Zkuste využít tři následující tipy.
1. Klidný spodek
Udržíte-li dolní část těla v klidu, zpřesníte zásah míče. Otáčejte rameny a pažemi, které vedou hůl jemně dozadu, a snažte se udržet nohy v klidu. Jste-li hráč středního hendikepu, pak vám tato strategie přinese hodně užitku.
2. Normální švihová rychlost
Jestliže použijete jen čtvrtinový nápřah, snažte se, aby i finiš končil ve čtvrtině. Stejné je to s polovičním švihem apod. Přesto někdy amatéři pohyb po zásahu míče přehánějí, nadměrně převracejí zápěstí a paže příliš protahují, takže hůl končí až nad ramenem, tedy podobně jako u plného švihu. Pro středně pokročilé golfisty bývá složité uchopit grip lehce a vést hůl do stejné vzdálenosti v nápřahu i protažení. Většina z nich pevně sevře hůl a uvolněný švih kompenzují jeho zpomalením při pohybu do míče.
3. Otevřený postoj
Zkuste celý pohyb nacvičovat házením míče. Počínejte si stejně jako při baseballu a nemyslete vůbec na vzdálenost. Prostě jen proveďte potřebný pohyb. Vyžaduje to trochu tréninku, při kterém si osvojíte, jak velkou sílu je třeba vyvinout s ohledem na konkrétní vzdálenost. Když míč házíte, vaše tělo směřuje více na cíl, proto i já při těchto úderech otevírám hrudník více na cílovou linii.
(autor: Petra Prouzová, originál článku "Osvojte si poloviční švih" vyšel v časopise Golf 9/2016, str. 34)