Celý pohyb můžete nacvičovat jak s holí, tak bez ní. Někteří hráči rotaci bez hole využívají na začátku v rámci rozcvičení a k aktivaci těla. K nácviku je vhodné použít železo č. 6 nebo 7.
Pro snazší zásah je vhodné si zprvu umísťovat míček na týčko. Teprve až si celý pohyb osvojíte a míček budete s jistotou odehrávat, můžete přistoupit k odpalování míčků z podložky nebo z trávy. Před nácvikem rotace můžete odehrát také pár chipů, s jejichž pomocí se zahřejete, rozcvičíte a poté plynule přejdete k další lekci.
1. Základní postoj
Rozkročte se přibližně na úroveň boků či ramen a srovnejte se tak, aby špičky chodidel, kolena, boky i ramena byly v jedné rovině směřující na cíl. Špičky chodidel lze mírně vytočit, takže tvoří pomyslné „V". Mírně předsuňte pánev, lehce se pokrčte v kolenou a paže spusťte volně podél těla. Nehrbte se.
2. Pozice míčku
Pro začátek si můžete míček natýčkovat, výška natýčkování se pro jednotlivé hole liší. V případě želez stačí umístit míček na týčko asi v centimetrové výši. Míček si v postoji posuňte mírně vpřed od středu (v případě praváků je tak blíže k levému chodidlu).
3. Nácvik
Rotaci lze nacvičovat s holí i bez ní. Začíná otáčivým pohybem, do něhož se zapojuje celé tělo, méně se uplatňují kolena, naopak v maximální míře pracují záda. Těžiště se otáčením přesouvá dozadu, v závěrečné fázi by záda měla směřovat na cíl. Poté se otáčíte zpátky a dopředu, přičemž současně přenášíte váhu na přední část těla, na levou nohu. Chcete-li si zkontrolovat, zda jste pohyb provedli správně až do konce, podívejte se na přezku opasku, měla by směřovat na cíl. Důležité je neměnit během rotačního pohybu výšku těla. Oči stále sledují míček.
4. Vlastní pohyb
Odtažení hole je stejné jako u chipu. Paže a ramena opět vytvářejí trojúhelník, nyní však už do pohybu zapojíme celé tělo. S postupným otáčením trupu hůl zvedáme, všimněte si, že více pracují i zápěstí. Ta by měla být volnější, aby umožnila tzv. zalomení (výraznější ohnutí).
V průběhu pohybu držte paže u těla, hůl se postupně dostává na úroveň kolen a pokračujete v nápřahu. Levou paži držte narovnanou. Jakmile dokončíte rotaci, hůl máte nad hlavou a záda směřují na cíl, dospěli jste do závěrečné fáze nápřahu. Nesnažte se hůl dostat za hlavu, určitě by neměla tzv. spadnout.
Následně začněte s pohybem hole k míčku. Spouštějte pravý loket a přenášejte váhu ve směru pohybu. Hůl by neměla tělo předbíhat. Vše končí přenosem váhy na přední část těla, kdy se chodidlo zadní nohy zvedne od země a pravá noha se přibližuje k levé, paže s holí pokračují v přirozeném pohybu vzhůru.
Nejčastější chyby
Při rotačním pohybu jsou nejčastější dvě chyby. Jednak je to nedotočení zad způsobené vychýlením boků. Druhou chybou bývá záklon, po kterém tělo reaguje přesně v duchu akce – reakce. Zůstává tak vzadu a záda se nedostanou dopředu, přesun váhy se děje pouze pomocí nohou.
(autor: Časopis Golf ve spolupráci s Davidem Golfem, článek "Začínáme s golfem: Rotace" vyšel v časopisu Golf 9/2015, str. 34-35)