Švihejte ve správném rytmu
Při založení hole mějte dostatek prostoru, ruce by měly volně sahat k horní části stehen. To vám dovolí odtahovat hůl v potřebném rozsahu, přičemž je třeba zdůraznit, že paže a hlava tvoří jednolitý celek. Zároveň je zde místo pro potřebné uvolnění zápěstí, jakmile prochází holí skrze míč.
V opačném případě, kdy při založení hole stojíte příliš blízko k míči, se budete při impaktu cítit stísněně a nedokážete volně švihnout. Úder tím pádem ztratí sílu.
Abyste popisovanému problému předešli, soustřeďte se v tréninku jak na správný rytmus, tak na odpovídající timing. Myslete na to, že celý pohyb by měl být hladký a plynulý. Jedině tak do rány vložíte potřebnou sílu, aniž byste se snažili udeřit míč příliš tvrdě. Pokuste se celý pohyb vnímat, ránu tím dostanete pod kontrolu. Stačí švihat tak na 80 % a uvidíte, že vám to pomůže zlepšit rovnováhu i konzistenci. Tento způsob je právě jednou z nejlepších cest, jak mohou amatéři zlepšit úroveň své hry.
I z písku to jde snadno
Tento trik používá i Jihoafričan Retief Goosen, který si do bankru často bere dvě wedge – lob wedge a normální sand wedge. V samotném odpalu je ovšem jedno, kterou nakonec použije - a to by mělo i vám. Výběr hole záleží na tom, jak daleko potřebujete míček zahrát a jak rychle by se měl po dopadu zastavit. Lob wedge se používá pro kratší vzdálenosti, klasicky méně než 14 metrů a sand wedge odehraje vzdálenosti delší. Ovšem, jakmile se pro jednu z holí rozhodnete, technika provedení rány se už moc neliší. Jediné co musíte upravit je jen velikost otevření úderové plochy podle toho, jak dlouhou ránu bude hrát, zatímco délka švihu se téměř nemění.
Na začátku je dobré rychle zalomit zápěstí. Nedívejte se na míček, ale na místo těsně za ním, kam chcete holí udeřit. Pak už jde jen o to zasáhnout takto zvolené místo a dotáhnout úder až do protažení.
(autor: Petra Prouzova, originál článku "Retief Goosen: Rytmus a hra z bankru" vyšel v časopisu Golf 10/2012, str.32)