Platí-li v gastronomii, že polévka je grunt, pak na golfu je oním gruntem krátká hra. Proto časopis Golf ve spolupráci s profesionálním trenérem Davidem Golcem připravili stručného průvodce pro golfisty středních a vyšších hendikepů, aby i oni brzy a pravidelně nosili ze hřiště jen dvojciferná čísla. Zasvětíme vás do tajemství chipů.
1 Postoj
Od správného postoje se odvíjí všechno, proto při jeho zaujmutí spusťte paže, abyste švihali zcela uvolněně. Postoj je mírně otevřený, tzn. že špička přední nohy směřuje mírně doleva. Šířka postoje je užší než při hře plných ran železem, nicméně doporučuji v tomto ohledu trochu experimentovat. Je to hodně o pocitu. Většina trenérů vám doporučí přenést větší část váhy na přední (v případě praváků levou) nohu, nicméně jste-li úplný začátečník, můžete hmotnost rozložit rovnoměrně na obě chodidla, abyste se v postoji cítili co nejpohodlněji. Rozložení hmotnosti se mění v závislosti na tom, zda hrajete z kopce či do kopce, ale tomuto tématu se budeme věnovat v některé z dalších lekcí. Hůl se obvykle drží trochu níž než při standardní ráně železem, ale opět bych zdůraznil, že je to ryze individuální záležitost. Časem si sami najdete úchop, který vám bude nejvíce vyhovovat. Rozhodně byste ale hůl neměli svírat křečovitě! A ještě jednu radu vám dám. Jestliže jste zvyklí chipovat s rukavicí, pak ji noste i při tréninku. Simulujete tím turnajové podmínky.
2 Pozice míče
Při standardním chipu si lze míč umístit do středu, případně jej posunout mírně dozadu, určitě byste ho ale neměli umísťovat dál než za vnitřní část chodidla pravé nohy (v případě praváků).
3 Nechte „mluvit“ tělo
Samotný úder se hodně podobá patování, byť existují různé techniky, včetně odlišné míry zalomení zápěstí. Jedno se ale nemění – musíte provést plynulý pohyb. Délka nápřahu je stejná jako délka protažení, přičemž udržujte líc hole ve stejné poloze. Hůl prochází skrz míč k cíli, kam směřuje i pravá dlaň. Dobře si všimněte, že neustále sleduji míč. Pokud totiž nebudu měnit rychlost úderu do míče, tělo nezmění výšku. Nebude se nárovnávat. Jestliže bych se napřímil, hrozí, že zasáhnu horní část míče (tzv. topnutí), což rozhodně není žádoucí.
Velmi častou chybou začínajících hráčů je také přílišná aktivita zápěstí ve snaze dostat míč do vzduchu. Nechte pracovat hůl a tělo. Jestliže provedete plynulý pohyb a holí správně projdete pod míčem, pak její loft míč „vystřelí“ do vzduchu. Buďte přitom připraveni na to, že hustá tráva může klást holi značný odpor, proto se nebojte zahrát razantní úder, pohyb v momentě zásahu nesmíte zpomalit.
4 Volba hole
Chipovat lze převážnou většinou holí v bagu, nicméně pro začátek bych vám doporučoval pitching wedge (PW) nebo železa č. 9 a 8, zejména nestojí-li v dráze úderu žádná překážka. Ve volbě hole amatéři vůbec často chybují, někteří z nich si kolikrát vezmou i lob wedge (LW), tedy hůl určenou pro velmi vysoké rány, kdy chcete překonat například v cestě stojící vysoký strom apod. Pamatujte si, že čím delší hůl (tím pádem nižší loft), tím nižší a kratší let míče s následně delším doběhem. Vyzkoušejte v tréninku různé hole a zjistíte, jak se mění křivka letu a poměr vzdáleností, které míč urazí vzduchem a po dopadu na zem. Vaše hra se díky tomu stane variabilnější a snáze se budete rozhodovat, jakou přihrávku v konkrétní situaci upřednostnit
(autor: Petra Prouzová, originál článku Jak zvládnout chip a stlačit své skóre pod „kilo“ vyšel v časopisu Golf 9/2013, str. 44-46)