Ideální čas pro zhodnocení sezony nastává na jejím konci, ovšem i v jejím začátku máte příležitost vrátit se k základům, na kterých stojí dokonalý švih. Stranou soutěžního stresu, bez ohledu na to, zda jste amatér či profesionál, můžete odvést hodně práce a podpořit jí svou hru.
Základem úspěchu je správný postoj a další náležitosti, proto se spolu vrátíme až ke kořenům. Od úchopu hole a postoje k vyrovnání až po přenos váhy. Odhalím vám, v čem spočívá tajemství konzistentního švihu. Budete-li na základech pracovat, učiníte z dlouhé hry jednu ze svých předností.
1. Úchop
Ruce jsou jediná část těla mající kontakt s holí, proto je pravidelná kontrola úchopu tak důležitá. Navíc díky nim vnímáte úder, ruce určují, kam míří líc hole. Dbejte na neutrální úchop, který vám pomůže nalézt potřebnou sílu i konzistenci.
Levá ruka
Začněte s levou rukou. Umístěte ji na grip tak, že šaft prochází napříč dlaní poblíž prstů, tzn. že ho nesvíráte zcela v dlani, ani prsty. Jakmile navinete levou ruku kolem hole, palec by měl spočívat na horní plošce. Nejlépe si vše zkontrolujete tak, že se podíváte, kolik kloubů vidíte při založení. Ideálně byste v neutrálním držení měli vidět dva klouby levé ruky.
Spojení rukou
Abyste dokázali kontrolovat hlavu hole, musí ruce pracovat dohromady. Nezanedbávejte proto jejich spojení. Sám používám trochu zvláštní mix držení, kdy kombinuju tzv. interlock a overlap držení. Propletení rukou (interlock) je vhodné pro hráče s menší rukou (nabízí totiž větší kontrolu). Pro děti nebo ženy s malou rukou je dobrou volnou i baseballové držení. Je na vás, čemu dáte přednost, hlavní je pohodlí.
Pravá ruka
Jakmile umístíte pravou ruku, její palec musí spolu ukazovákem tvořit „véčko". Palec přitom míří dolů, na levou stranu šaftu. Zkontrolujte si, zda ono véčko míří k pravému rameni.
2. Postoj a umístění míče
Při hře středním železem zaujměte jen lehce užší postoj, než je šířka ramen. Získáte tím stabilitu, aniž byste ztratili pohyblivost. Jakmile zaujmu postoj, lehce pokrčím kolena. Dosáhnu tak větší rovnováhy, kterou švih vyžaduje.
Rozložení hmotnosti
Skvělý způsob, jak docílit správného postoje i rozložení váhy, je zaujmout normální vzpřímený postoj a uchopit před sebou šaft hole ve výšce boků. Poté se ohněte v bocích, takže se horní část těla dostane nad míč. Nakonec se pokrčte v kolenou, tím se těžiště dostane zhruba nad tkaničky bot. Spusťte paže volně dolů, přirozeně tak zjistíte, jak daleko by mělo být tělo od konce hole.
Švihový oblouk
Pozice míče hraje podstatnou roli, neboť má vliv na švihový oblouk, na jeho správnou dráhu i na optimální kontakt. Pohybuje-li se tělo při švihu před míčem nebo od cíle, švihový oblouk se tím mění. Abyste švih vedli konzistentně, držte horní část těla během rotace nad míčem.
Správná poloha míče se odvíjí od hole, kterou hrajete. Toho se držte bez ohledu na to, zda trénujete nebo hrajete soutěžní kolo. Chcete-li míč poslat po nižší dráze, posuňte si míč v postoji dozadu, požadujete-li vyšší let, dejte jej naopak dopředu. Pro většinu obvyklých ran si počínejte následovně:
1 Drajvr – S natýčkovaným míčem jde o to, abyste jej setřeli mírně vzestupným obloukem. Proto je míč v postoji vpředu – přibližně u vnitřní strany levé paty.
2 Střední železa – Míč umístěte o kousek dopředu od středu, kontakt nastane krátce předtím, než dospějete do nejnižšího místa švihového oblouku.
3 Krátká železa – Míč si dejte do středu postoje, pomůže vám to wedží prvně odehrát míč a teprve potom zasáhnete zem.
3. Vyrovnání
Nejde jen o to, aby líc hole mířila směrem, kterým chcete míč odehrát. To je ostatně ta nejjednodušší záležitost (třebaže v tom většina hráčů chybuje). Je třeba se také ujistit, že tělo míří správným směrem, protože to má na švih velký vliv.
Vyrovnání a dráha švihu
Jestliže je tělo špatně vyrovnané, přirozeně se to ve švihu snažíte kompenzovat. Výsledkem může být hook či slice, proto se vyplatí věnovat preciznímu vyrovnání těla dostatek času. V tomto konkrétním případě mám ramena při založení otevřená vzhledem k cílové linii, takže hůl povedu zvnějšku. Jednoduchá, malá chyba při založení tak může svést švih špatným směrem. To jen dokazuje, jak snadno se dopustíte chyby.
Jak se vyrovnat
Na zem umístím šaft další hole, přesně pod prostor, v němž mám ramena, a tuto hůl vedu rovnoběžně s linií procházející míčem směrem k cíli. S pomocí šaftu této hole si snadno zkontroluju, zda chodidla, kolena, boky a ramena držím rovnoběžně s holí, tudíž jsou ve stejném směru jako spojnice míče a cíle. Věnujte všem těmto detailům pozornost, jedině tak si vybudujete základ pro konzistentní švih.
4. Postoj
Znovu to zopakuju – správný postoj je nezbytný. Dá mi příležitost osvojit si razantní švih, při kterém hůl povedu po správné dráze. Příliš strnulý či povadlý postoj povede ke ztrátě přesnosti i razance.
Udržení postoje
Často upozorňuju na nutnost držet těžiště nad prostorem tkaniček bot. Pomáhá to vybudovat si správný postoj, abyste hůl vedli po vhodné dráze. Výsledkem je úderná a přesná rána. Podstatou je udržet během celého švihu správný sklon páteře.
Jde o to provádět pohyb co nejekonomičtěji, jen tak se oprostíte od snahy měnit výšku trupu ve snaze docílit dobrého zásahu. Udržíte-li stejný postoj jako při založení přes vrchol nápřahu až po impakt, najdete potřebnou konzistenci a zásah míče se výrazně zlepší.
5. Přenos váhy
Určitě jste už někdy slyšeli, že golfisté popisují trup jako motor pohánějící celý švih. S tím souvisí plynulý pohyb, založený na správném přenosu váhy.
Zahájení přesunu
Při odtažení hole se těžiště přirozeně přesouvá na pravou část těla. Ale, a to je velmi důležité, přesun musí vycházet z rotace trupu. Nesmíte se na pravou část těla naklánět, nesmíte se odklánět při odtažení od cíle, neboť byste následně tyto chyby kompenzovali, což má devastující dopad na celý švih. Kdykoliv totiž přistoupíte k nějaké kompenzaci, ve výsledku bude váš zásah nekonzistentní.
Spouštění hole
Jakmile dospějete do vrcholné váze nápřahu, mělo by těžiště spočívat nad pravou nohou. S následným spouštěním hole se váha postupně přesouvá na levou stranu. Přenos hmotnosti obvykle zahajuju levým kolenem. Znamená to, že udržím levý bok o něco déle ve stejné poloze. Z obrázku je vidět, že se těžiště plynule přemísťuje k míči, takže v momentě zásahu vyvinu maximální rychlost hole.
(autor: Lee Westwood, Neil Tappin ve spolupráci s Golf Monthly, článek "Lee Westwood: Jak na lepší švih" vyšel v časopisu Golf 5/2016 str. 27-31)