Zvýšení napětí, jemuž jsme v průběhu sportovní aktivity vystaveni, způsobuje stres, jenž je reakcí na zátěž organizmu. Ten se s ním snaží vyrovnat tak, že zhorší nacvičené techniky (běhu, hry atd.), klesá pozornost a běžné činnosti, které sportovec většinou zvládá bez problémů, jsou náhle obtížné. Následný výsledek je pak negativní. Celý proces probíhá zcela nevědomě. V takovém psychickém stavu je nemožné podat výkon, který by odpovídal současným možnostem hráče. Je jen málo sportovců, kteří před závodem nepociťují absolutně žádnou trému (či strach) z toho, že se vše nepovede tak, jak má. Najdeme samozřejmě i výjimky, ale těch napočítáme výrazně méně.
Tlak, který je přirozenou součástí profesionálního sportu, sebou často nese pocity napětí, nervozitu a úzkost. Tréma nemusí vždy znamenat negativní výsledek. Může tomu být i naopak, pokud se hranice napětí pohybuje v přijatelné výši, může sportovci pomoci k lepším výkonům. Správná aktivace organizmu neboli stav „nabuzení" s přiměřenou dávkou adrenalinu vám pomůže udržet koncentraci a dovede vás ke skvělému výkonu. Pokud však napětí překročí požadovanou hranici, bývá její dopad na výkon negativní. Sportovec se jen obtížně koncentruje na závod/turnaj a často dochází k psychosomatickým potížím (např. bušení srdce, pocení, třes, zažívací a dýchací potíže). Dalším projevem je zhoršení motorických funkcí, na kterých většinou závisí celkový výkon. Těžké nohy, zhoršená koordinace, zpomalené reakce, špatná technika – to všechno bývá strašákem většiny sportovců.
Dá se s tím něco dělat? Ano, skoro vše lze naštěstí trénovat! Jak zvládání tlaku a trémy, tak dosažení optimálního „nabuzení". Je to jen otázka hledání zdrojů těchto stavů a správné aplikace mentálního tréninku. Ten vám pomůže plně využít svoji závodní formu a prodat na turnajích to, co jste týdny, měsíce nebo i roky tvrdě trénovali.
Nedovolte, aby vás řídil strach! Nedovolte, aby vaše tréninkové úsilí přišlo vniveč. Znám mnoho sportovců, kteří nikdy nedokázali překonat svůj strach a obavy z neúspěchu, dokonce mnozí z nich po delším snažení ukončili svoji sportovní kariéru. Často přitom byli mnohem talentovanější než ti, kteří dosáhli mezinárodního úspěchu v různých sportovních odvětvích. Vítězem se ale stává jen ten, kdo dokáže skloubit všechny své dovednosti a přednosti, kdo dokonale ovládá nejen své tělo, ale i mysl.
Kroky pro zvládnutí trémy (viz Cvičení z praxe) vám pomohou pochopit procesy, které se ve vás dějí ve vypjatých situacích, a dají vám možnost ovládnout tělo i mysl tak, aby vás na cestě za skvělým výkonem nic nezastavilo. Na vás je pouze rozhodnutí, zda si budete i nadále stěžovat na trému, jež vás paralyzuje a brání vám v dobrém výkonu, nebo si vytvoříte takový postup, který vám vždy pomůže odstranit již první příznaky trémy a napětí. Vědomí, že máte na výběr, jak stres vyhodnotíte a jak s ním poté naložíte, představuje první krok k jeho ovládnutí a využití ve svůj prospěch!
Seznam některých metod a postupů snižujících napětí a trému:
- Řízené břišní dýchání
- Autogenní trénink
- Progresivní svalová relaxace
- Meditace
- Simulace zátěžových situací
- Technika Stop
- Talismany
- Pozitivní vize cíle
- Pozitivní klíčová slova
- Pozitivní myšlení
- Uvolnění emocí
- Předzávodní rituály atd.
Základem úspěchu z pohledu sportovce je nenechat nic na náhodě, pečlivě se připravit na vše, co vás v soutěži může potkat. Perfektní příprava na turnaj vám dá pocit, že se nemůže stát nic, co by vás překvapilo. Vždy budete mít po ruce způsob, jak se vypořádat s danou situací, což vám dodá vnitřní rovnováhu, klid a jistotu nezbytnou k dosažení vysokého výkonu. Veškeré obavy se stanou minulostí, a pokud se nějaká přece jen vloudí do vaší mysli, dokážete ji rychle identifikovat a zastavit. Obavy jsou jedním z největších nepřátel kvalitních výkonů, neboť přerušují soustředění nezbytné k dosažení optimálního výkonu. Zastavíte-li je, získáte obrovské množství energie, již lze nasměrovat správným směrem, ke konkrétním pozitivním činům.
Celý proces zvládání trémy je o sebekontrole, kdy přijmete zodpovědnost za své činy a vydáte se cestou pozitivních zkušeností a zdokonalování svých vnitřních dovedností.
CVIČENÍ Z PRAXE – KROKY PRO ZVLÁDNUTÍ TRÉMY
1. Zdroje stresu
Identifikujte a napište si seznam, co vás nejvíc stresuje během turnaje nebo těsně před ním (trenér, diváci, negativní myšlení, počasí, rodiče, partner...).
2. Co můžu ovlivnit
Roztřiďte si položky, které ovlivnit dokážete a které ovlivnit nemůžete. Věnujte pozornost jenom tomu, co můžete ovlivnit!
3. Techniky a postupy na zvládání stresu
K těm položkám, co ovlivnit můžete, si napište postupy, které mohou zmírnit vaše napětí a trému. Mohou to být metody osvědčené z minulosti nebo nové metody mentálního tréninku, které proberete se svým mentálním trenérem.
4. Trénink metod
Všechny postupy pečlivě procvičujte už na tréninku, aby se dostatečně zautomatizovaly a na turnaji vám pomohly překonat předešlé obtíže. Tento proces probíhá dlouhodobě. Nic se nestane přes noc, metody je třeba aplikovat každý den.
5. Analýza
Po každém turnaji si analyzujte, jaký pokrok jste udělali, které metody vám fungovaly více a které méně. Seznam postupně upravujte podle svých pocitů a nejlepší metody stále používejte v tréninku i na turnaji.
6. Důvěra v sebe samého
Buďte pozitivní a trpělivý. Vše potřebuje svůj čas.
Autor:
MGR. ANDREA ZMĚLÍKOVÁ, ACC (ICF)
Profese: kouč a mentální trenér
Vzdělání a certifikace:
o Univerzita Jana Amose Komenského (psychologie, komunikace, marketing)
o Results Coaching Systems (NeuroLeadership Group) – akreditované kurzy ICF pro profesionální kouče
o ACC (Associate Certified Coach) – stupeň certifikace mezinárodní federace koučů ICF
o Profesionální trenérská třída č.1
Web: www.profikoucink.eu
(autor: Andrea Změlíková, originál článku vyšel v časopisu GOlf a je dostupný na: https://www.golfinfo.cz/jak-hrat-golf/jak-zatocit-s-tremou)