Recept na úspěch v golfu: Ve zdravém těle zdravý duch
Mental GameVíte, jaký je hlavní rozdíl mezi top hráčem a amatérem? Ne, není to švihu, vybavení ani handikepu. Profesionální koučka Mgr. Andrea Změlíková, ACC vám prozradí, jak s tímto klíčovým aspektem hry pracovat.
Někteří sportovci, ať dělají cokoliv, dosahují jen průměrné výkony, zatímco druzí jsou ve svém oboru špičkami. Všichni trénují, snaží se tomu dávat maximum, přesto je jejich výkonnost natolik rozdílná. Kde je zakopaný pes? Z praxe sportovního kouče a profesionální sportovkyně je má odpověď jednoznačná. Od průměru odděluje elitu hlava!
Neznamená to, že ti průměrní se nesnaží být v psychické pohodě, ale nedokáží si ji udržet ve vypjatých situacích. Vrcholový sport tyto situace přímo nabízí. Sportovci se s nimi musí umět poprat a musí pracovat se svojí psychikou podle aktuální situace. Ta se v čase mění, a proto jen ten, kdo umí se svojí hlavou pracovat, se zařadí mezi sportovní elitu.
Heslo "hlava vítězí" neni jen nějaká fráze, ale skutečnost!
Psychologická příprava by měla být pro sportovce stejně důležitá jako ta fyzická. Kolik talentů skončilo se sportem jen proto, že nezvládli psychický nápor, neuměli si s ním poradit a nedokázali změnit své myšlení.
Mnoholetá tréninková příprava musí být systematická a vyžaduje pravidelnost a trpělivost. Psychický trénink má podobná pravidla. Dlouhodobá práce na psychice umožňuje sportovcům zvládat zátěžové situace a udržet si jasnou hlavu v průběhu tréninku a hlavně v závodní sezoně.
Každý sportovec prožívá v průběhu kariéry různá období. Když se mu daří a vše jde lehce, jeho hlava funguje v pozitivní módu. Věří si a buduje silnou a stabilní sebedůvěru. Bohužel jsou období, kdy přichází zranění, nezdary a neuspěch. Tehdy je hlava sportovce velice důležitá. To, jak se cítí, jak myslí, se odrazí v jeho výkonnosti.
Pokud si sportovec neumí věci racionálně vysvětlit a nedokáže udržet svoji psychiku pozitivně naladěnou, myšlení se otočí proti němu samému. Není vůbec příjemné cítit tu bezmoc a být jako v kleci. Je důležité trénovat svoji psychickou odolnost co nejdříve a zařadit tento trénink pravidlně do svého plánu. Nejenže se vyhneme nepříjemným situacím a výkonnostním propadům, ale proč ztrácet čas, když existuje řešení.
Obavy pracují proti nám
Často při své práci se sportovci říkám větu: To, co se ti děje v životě a na turnaji, je odrazem tvého myšlení!
Pokud má sportovec vnitřní pochyby a obavy o svůj výkon, těžko se bude schopen soustředit na samotný pohyb a akci. Viděli jste někdy dítě, co se učí třeba jezdit na kole? Přemýšlí snad o tom, co si myslí lidi kolem nebo jaké jsou jeho pohyby? Nikoliv! Není to přirozené, protože děti dělají vše se zápalem, plným soustředěním a často vůbec nevnímají své okolí.
Všichni jsme tuto schopnost v dětství měli, ale později jsme o ni postupně přicházeli. Naše myšlení ztratilo bezprostřednost a do mysli vstoupily obavy, strach z hodnocení a přílišné očekávání. Na co je to dobré? Nic nám to nepřínáší, ale přesto je tak náročné se toho zbavit. Všechny tyto negativní myšlenky v nás vyvolávají nepříjemný tlak, neschopnost plně se soustředit a často i úzkost.
Sport milujeme, děláme ho z vlastní vůle, a přesto se necháme ovlivnit okolím a jeho nesmyslným očekáváním. Okamžitě nás "nahlodají" myšlenky typu: Co když to zkazím? Co si budou o mně říkat druzí? atd. Může to být pro nás přínosné: To sotva! Zamoří naše mozky natolik, že zapomeneme, s jakou radostí a chutí jsme začali sportovat. Naše cíle budou v ohrožení a emoční stabilita se bude otřásat v základech. Přitom poctivým mentálním tréninkem tomu můžeme předejít, případně alespoň snížit rizika a negativní dopady v období jakékoliv krize.
Cesta ven? Trénovat koncentraci
Hlava může pracovat v náš prospěch, i když jsou vnější vlivy negativní. Naše vnitřní prostředí dokážeme udržet v kondici, kterou si v průběhu tréninku mysli trénujeme. Proč bychom měli ztrácet koncentraci, naše soustředění, které potřebujeme při hře, turnaji, když tomu můžeme zabránit!
Dokážeme-li se osvobodit od vnějších očekávání a sebedestruktivních myšlenek a zaměříme naše kroky na přítomný okamžik, na to, co se chystáme právě nyní udělat, pak svou energii využijeme tím správným způsobem a pravděpodobnost úspěchu mnohonásobně vzroste.
Znáte někoho, kdo má v sobě velký strach, obavy a pochybuje o svém výkonu, a přesto patří mezi elitu? V oboru sportovní psychologie pracuji již mnoho let, ale nikoho takového neznám. Znám sportovce, co tyto vnitřní pocity zažívali, a když změnili své myšlení, jejich výkonnost šla prudce nahoru. Obavy patří mezi největší překážky kvalitních výkonů, brání plynulému soustředění nutnému k dosahování vysokých výkonů. Pokud se dokážete na své výkony dívat jako na čistou příležitost a zbavíte se na cestě k jejich dosažení tlaku a stresu, budete na správné cestě k trvale vysoké výkonnosti a můžete se dostat k hranici vašeho potenciálu.
Většina sportovců se zbavuje obav tím, že se maximálně soustředí na konkrétní činnosti, která je plně pohltí. Buď se soustředí na techniku v průběhu výkonu, nebo postup, který je nutné udělat, aby odehráli dobře. Když je koncentrace spojena s něčím jiným, než jsou obavy, vaše mysl se nebude zabývat starostmi. Soustředění se dokáže zbavit obav tím způsobem, že ho zaměříme na něco konkrétního a přínosného. Může to být výše zmíněna technika hry, myšlenka na poslední skvělý výkon, pozitivní zkušenost, zaměření na svůj dech, uvolnění ramen atd.
Cílem je přestat srovnávat, pochybovat, myslet negativně, hodnotit se, řešit minulost a plánovat budoucnost. Cílem je věřit ve své schopnosti, mobilizovat svoji připravenost a nechat se pohltit činností, kterou chceme v danou chvíli vykonávat. Vaše mysl bude úplně čistá a plně koncentrovaná. Efektivita vaší hry tomu úměrně poroste.
Buďte si vládcem
Využít příležitost k růstu je o správném soustředění, to znamená zaměření koncentrace na něco, co prožíváme zevnitř, ale ovlivňuje to děj událostí také venku.
Vaše vnitřní postoje a pocity uvádějí do pohybu něco, co můžete kontrolovat a řídit! Koncentraci, která je kormidlem na cestě k vysněné výkonnosti. Když svou loď ovládáte dokonale, nemůže se stát, že by vás nedovedla na to správné místo. Ať už je bouřka, vítr nebo jakákoliv nepřízeň počasí, dokážete si udržet směr a nic vás nezastaví!
Pamatujete si, že pánem svého vnitřního světa jste jen vy! Naučte se poznávat své vnitřní rozpoložení, pochopte, jak vaše tělo a mysl pracují, a vnímejte jejich potřeby. Kdo to dokáže, odměnou mu bude výkonnostní růst, pocit štěstí a naplnění. Jen to chce začít na sobě pracovat. Hlava vítězí, tak ji trénujte!
Cvičení z praxe: Posílení koncentrace
Využití: Potlačení obav a nervozity, zlepšení soustředění, kdykoliv se potřebujete lépe koncentrovat.
1. Vytvořte si klíčové slovo nebo frázi na koncentraci. Například: teď, tady, hop, focus, soustředím se, atd.
2. Začnete se soustředit na určitý předmět nebo činnost. Můžete se dívat na jedno slovo, které si vyberete na stránce knihy, na obraz na zdi, vnímat svůj dech, své pohyby při tréninku nebo cokoliv, co máte před sebou, co zrovna děláte. Zaměřte na to absolutní pozornost. Na začátku tohoto vnímání si řeknete své klíčové slovo.
3. Vše opakujte každý den. Nejdříve 1 minutu a pak postupně čas prodlužujte. Ideální doba trvání je do chvíle, než vám začnou myšlenky ubíhat jinam. Postupně se bude tato doba prodlužovat a s vyslovením slova dáte tělu pokyn, že se má začít koncentrovat. Později bude stačit, když na turnaji nebo v jiné situaci vyslovíte klíčové slovo, které jste si nahráli do mysli a spojili se soustředěním, a ono bude fungovat jako spínač vaší koncentrace.
(Autor: Mgr. Andrea Změlíková, ACC, kouč a mentální trenér, www.profikoucink.eu; Originál článku "Průměr nebo elita?" vyšel v časopisu Golf 6/2016 str. 26-27)