2 jednoduché tipy, jak předcházet základním chybám ve švihu
Golf tipsČas od času je důležité si zopakovat základy švihu. Vyrovnat odchylky, trénovat a zdokonalit svou hru. Přečtěte si dva jednoduché tipy, které vám pomohou zkontrolovat si základy švihu a zlepšit vaši hru.
TIP 1: Postoj a vyrovnání
Jednou z věcí, kterou je třeba před každým úderem kontrolovat, jsou základy - o správnosti ostoje, držení těla, zachování správných úhlů i úchopu hole. Jedná se totiž o základní stavební kameny hry, ze kterých vzejde naprostá většina chyb. Jestliže se k míči nepostavíte správně, povede to k sekvenci chyb ve švihu. Pokud šlajsujete (prudké zahýbání míčku po odpalu, většinou směrem vpravo), obvykle začnete mířit vlevo, což ovšem šlajs jenom prohloubí. Proto si po vzoru profesionálů čas od času zkontrolujete, zda zaujímáte správný postoj, míč dobře umisťujete a hůl držíte žádoucím způsobem. Njedůležitější je postoj a úchop hole - tyto dvě věci byste si měli osvojit, protože z nich vychází samotný švih. A se špatnými základy nelze očekávat, že budete švihat dobře.
(Na našem anglickém blogu nalezente tipy špičkových trenérů, které vám pomohou si tyto základy osvěžit. Přečtěte si o správném úchopu hole, pohybu při švihu či o udržení rovnováhy při odpalu. Tip, jak se vyvarovat šlajsování, naleznete v českém jazyce zde).
TIP 2: Chip hraný patovací technikou
Tato technika je vhodná pro většinu chipů, pokud situace nevyžaduje jiný přístup (např. přehrát bankr nad greenem). V podstatě jde o to, že ránu hrajete stejně jako patovací úder - použijte konvenční držení, užší postoj a míč si posuňte trochu dozadu. Soustřeďte se na levé zápěstí, které je třeba držet kolmo ve směru na jamku, nesnažte se míček "vybagrovat" nebo jakkoliv nabírat. Doporučujeme mířit míčkem pouze na green a dále jej nechat rolovat k jamce - tomu pochopitelně uzpůsobte výběr hole. S čím menší cestou na greenu pracujete, o to větší loft hole (sklon).
Zrovna v těchto situacích sbírají amatérští hráči rány navíc, přičemž první chybou je špatná volba hole, kdy automaticky berou do ruky wedge, tedy hůl, již míček vyšlete dost vysoko a udělíte mu poměrně velké množství rotace. V důsledku toho bude rána kratší, než by bylo žádoucí. Když zvolíte železo s menším loftem, třeba sedmičku, míček po greenu urazí delší vzdálenost. Proto si v tréninku rány patovací technikou zkoušejte a také testujte různá železa. Záhy si budete mnouhem jistější a určitě pár ran na kolo ušetříte (článek o tom, jak kontrolovat vzdálenost při užití wedge, naleznete zde).
(Přední obrázek: familymwr; autor textu: Petra Prouzová; originál článku "Retief Goosen: Nezapomínejte na základy" vyšel v časopisu Golf 1/2014, str. 32)