Konzistence aneb jak jednoduše odstranit chyby
Golf tipsZa dobrými výsledky hledejme především konzistenci a snahu vyvarovat se chybám, které tu a tam „nahlodají“ hru každého hráče.
Když míjíte ferveje a gríny
Špatný švih pramení ze špatného základního postavení. Správně zamířit směrem, kterým míč chcete poslat, se zdá být jednoduché, ale i profesionální hráči na tom občas musejí zapracovat. Jeden týden je to v pořádku, další týden míčky končí několik yardů mimo, a protože jste nezačali s nápravou, končíte v dalších dnech ještě o notný kus mimo požadovaný směr – problém je na světě.
Jak mířit směrem, kterým chcete míč poslat
Vždycky odehrajte pár cvičných ran tak, že si hůl položíte na zem. Je to jediný způsob, jak zjistit, zda míříte správně. Sami to ale nezvládnete, dokonce ani s holemi na zemi, proto si vezměte k ruce pomocníka, který se postaví za vás a zkontroluje, zda jste dokonale vyrovnaní.
Abyste dokázali zaujmout vyrovnaný postoj, zkuste to pomocí následujícího jednoduchého cvičení. Lze ho rozfázovat do tří uvedených kroků:
Krok 1
Položte na zem golfovou hůl a vyrovnejte ji ve směru cílové linie, druhou hůl položte přibližně o stopu blíž směrem k linii vašich chodidel (špiček) a ujistěte se, že obě hole jsou rovnoběžné.
Krok 2
Vezměte třetí hůl a umístěte ji nejblíže k chodidlům tak, že jakmile zaujmete postoj, tato hůl leží u prstů vašich chodidel. Většina hráčů při tomto cviku používá pouze první a třetí hůl, ale díky prostřední holi ještě lépe srovnáte všechny vodící linie stejným směrem.
Krok 3
Odstraňte první hůl a na její místo položte míč, poté zaujměte postoj, špičky chodidel srovnejte rovnoběžně s třetí holí a druhou hůl použijte jako vodítko pro správné vyrovnání ramen a boků. Tak bude vaše tělo správně nasměrované a rovnoběžné s cílovou linií.
Nezapomeňte
Když na zem pokládáte první hůl, postavte se za ni a zvolte si přibližně 1,5 m před ní bod ležící na cílové linii. Určitě jste už slyšeli něco o tom, že volba takového bodu pomáhá, ale řada hráčů si vybírá místo, které leží příliš blízko míči.
Představa zdi
Ještě na univerzitě se Jim v tréninku dopouštěl jedné velké chyby – na drajvinku odpaloval míče, aniž si zvolil nějaký cíl. Pokud i vy trénujete podobným způsobem, hrozí, že začnete švihat rychleji a míče budete zasahovat tvrději, což vám ale nepřinese vůbec nic dobrého. Proto si vždy představoval, na jakou metu má kterým železem posadit míč (jakousi zeď, za kterou se nesmí dostat), a když se potřeboval dostat za tuto hranici, bral si delší hůl.