Jak si ubrat čip navíc
Golf tipsJestliže se vám zrovna nedaří, to nejhorší, co byste mohli udělat, je pokoušet se hrát perfektní rány, které tak často obdivujete u profesionálů. Podobné údery si šetřete na lepší dny. Pokud jste vstali „levou nohou“, soustřeďte se pouze na ...
Jestliže se vám zrovna nedaří podle představ, to nejhorší, co byste mohli udělat, je pokoušet se hrát perfektní rány, které tak často obdivujete u profesionálů. Podobné údery si šetřete na lepší dny. Pokud jste vstali „levou nohou“, soustřeďte se pouze na to, abyste míček dostali do jamky. Nemusíte totiž hrát své nejlepší rány, přesto můžete zapisovat solidní výsledek.
Co tedy dělat, aby se vaše sebevědomí vrátilo? Zkuste využít následující tipy, které Australan používá pro zlepšení krátké hry.
Nechte míč rolovat
Jestliže se můžete opřít o solidní krátkou hru, dokážete tak napravit spoustu nepovedených drajvů nebo pokažených přihrávek. Dveře k úspěšným čipům se vám otevřou, pokud necháte míč co nejdříve rolovat.
Pozorně si prohlédněte pozici míče. Bude-li zabořený hluboko v trávě, použijte hůl s větším loftem, jestliže leží na pevné zemi, volte hůl s menším loftem.
Nepokoušejte se o ránu s velkou rotací, čím méně jí bude, tím snáze bude míč rolovat. Pokud míč netrefujete dobře, pak ho nenechávejte v základním postoji příliš u zadní nohy. Příčinou slabého zásahu bývá příliš strmý úhel, pod kterým spouštíte hůl, v důsledku toho zasáhnete zem ještě předtím, než trefíte míč. Když si ho pak v postoji posunete dozadu, úhel zásahu bude ještě strmější.
Rada na závěr: Pokud jste zahráli do rafu, použijte hůl s větším loftem.
Myslete na „draw“
Spousta amatérských golfistů při čipování míří vlevo a pokouší se zasáhnout míč šikmo, což není dobrá cesta. Švihový pohyb při čipu je v podstatě miniaturní plný švih, takové menší draw.
Proveďte několik cvičných švihů a soustřeďte se, abyste špičkou wedge mířili vzhůru k obloze, a to jak při nápřahu, tak ve finiši. Vnímejte, jak pracuje levé zápěstí, jakým způsobem ho musíte při zásahu uvolnit. Je to podobné jako při úderech železy nebo dřevy.
Rada na závěr: Při cvičném švihu se ujistěte, že špička hole „sleduje“ v nápřahu i ve finiši nebe.
(originál článku vyšel v časopisu Golf)