Co a jak se děje během fittingu
Golf BasicsChtěli jste si zajít na fitting, ale nevěděli jste, co vás čeká? Přečtěte si o všech "nástrahách", které Vás na fittingu mohou potkat.
Začátek: Rozhovor
Vše zahajuje úvodní rozhovor, kdy se zjišťuje, jaká je vaše výkonnost, co od fittingu očekáváte (jestli vám jde třeba o prodloužení ran nebo o jejich zpřesnění, odstranění určitého problému, podpoření určitého tvaru ran atd.). Na základě toho určíme vaše cíle a vybere se (ne nutně definitivně) typ hole (méně či více tolerantní – často označované jako „PRO").
Určitě je dobré vzít si na fitting i své současné hole. Díky tomu mohu posoudit, co je třeba upravit nebo změnit tak, aby nové hole co nejvíce vyhovovaly vašim představám.
Měření
Samotné měření začíná většinou statickým fittingem, kde se změří výška postavy a vzdálenost zápěstí od podložky, což tvoří odrazový můstek pro výběr délky šaftu a úhlu mezi šaftem a hlavou hole – tzv. lie. Mnoho lidí se mylně domnívá, že lidé, kteří jsou vysocí, musí mít prodloužené hole. Může, ale nemusí to být pravda. Je-li člověk vyšší postavy, ale má například delší ruce nebo kratší nohy, než je standardní, pak bude pro jeho hru vhodnější zkrácený šaft.
Naopak pro člověka menšího vzrůstu, ale s kratšíma rukama či delšíma nohama může být vhodná prodloužená hůl. Jako nápověda vám poslouží třeba to, jakou košili nebo kalhoty si kupujete (prodloužený/zkrácený rukáv košile či nohavice u kalhot představují vhodné vodítko).
U měření parametrů postavy hraje důležitou roli měření velikosti prstů a dlaně. Od velikosti dlaně se totiž odvíjí velikost gripu – záměrně píši velikost, protože v současné době si můžete vybrat z mnoha typů gripů, pokud jde o barvu i materiál (je to nicméně otázka zejména módy, požadovaných vlastností a pocitů hráče), ale velikost by každopádně měla odpovídat vašim fyzickým parametrům. Za měřítko velikosti gripu lze brát velikost rukavice, kterou používáte. Přesné změření a stanovení velikosti gripu s přihlédnutím k vašim preferencím a požadavkům je určitě lepší.
Poté se ke slovu dostanou dynamické parametry. K tomuto účelu slouží hlavně měřící zařízení založená na systému sledování míče radarem (podobně jako se měří rychlosti aut). Principů, kterých se pro měření využívá, je samozřejmě více, ale radar je v současné době asi nejpopulárnější.
Snažte se pokud možno odpalovat tak, jak hrajete ve většině případů své rány. Statický fitting je východiskem pro dynamický fitting, ale hráč může mít například omezenou hybnost nebo jinou pohybovou zvláštnost, která by mohla doporučení ovlivnit. Během dynamického fittingu je proto dobré netrpět žádnou přechodnou pohybovou odlišností (např. zranění či únava po náročném tréninku).
Zásadním parametrem dynamické části je rychlost švihu, jež zásadně ovlivňuje výběr šaftu – zejména jeho tuhost. Lze najít mnoho tabulek, které vám doporučí tuhost šaftu na základě toho, jak daleko dohrajete například železem č. 6. Ale změření vašeho švihu přístrojem, který je na toto konstruován, považuji za přesnější. Kromě rychlosti švihu je důležité ověřit výběr lie a délky šaftu ze statického fittingu. Jde o tu část fittingu, kdy jsou na hole (úderovou plochu a spodní část hlavy) lepeny samolepky indikující vaši schopnost trefovat míč středem úderové plochy.
Jestliže trefujete míč konstantně špičkou nebo patkou úderové plochy, potom je vhodné vyzkoušet, zda při prodloužení nebo zkrácení šaftu nedojde k posunutí tohoto bodu nejčastějšího zásahu míče směrem ke středu úderové plochy.
K čemu slouží samolepka na hlavě hole
Samolepka, jež se lepí na spodní část hlavy hole, slouží k ověření vhodného lie hole, což je úhel mezi šaftem a spodní hranou hole. Jestliže je lie nevhodný pro váš švih, pak „chodíte" špičkou nebo patkou hole výrazně více do země (podložky). To může vést k relativně velkým stranovým odchylkám, kdy vám míč konstantně létá doprava nebo doleva).
Lie hole se ověřuje pomocí nálepky a tzv. lie board – plastová deska, z níž hrajete a díky které na spodní nálepce zůstane výrazná značka. Řada lidí z této podložky hraje s ostychem, ale není důvod. Velmi zřídka tato podložka praskne a když praskne, pak po vás žádný slušný fitter nebude požadovat její úhradu.
Jednou jsem fittoval pána, který hrál poměrně slušné rány z podložky a jen výjimečně míč topnul (zasáhl horní část míčku). Jakmile však došlo na hru z „lie board", tak z přibližně 15 ran nezahrál jiný než topnutý míč – evidentně byl nervózní z „té plastové věci", kterou jsem mu dal pod míček, a navíc jsem chtěl, aby do ní udeřil. Snažil jsem se ho uklidnit, že podložka je odolná a je určená k tomu, aby do ní udeřil. Když se mu to poprvé podařilo, tak „lie board" praskla (což jsem viděl podruhé v životě). Fitting jme zvládli dodělat i s touto drobnou komplikací, samozřejmě bez požadavku jakékoliv náhrady škod.
Nejdůležitější je být v klidu
Až půjdete na fitting, připravte se na tuto situaci hlavně psychicky. Třebaže je to nezvyklé, nebojte se z popisované podložky zahrát pokud možno normální úder.
Je možné, že se doporučení, jaký lie by měly mít vaše hole po dynamickém fittingu, bude lišit od doporučení ze statického vyhodnocení. V tom případě doporučuji upřednostnit výběr dle dynamického fittingu.
V dynamické části si také můžete většinou vyzkoušet i různé typy hlav holí (více či méně tolerantní). Díky měřícím zařízením lze rovněž sledovat, jak daleko a s jakým rozptylem (jak konstantně) hrajete s jednotlivými typy hlav holí. Ve většině případů je hlavním požadavkem hrát konstantní rány, ale nemusí to být vždy pravda.
Takto jednoduše by se daly popsat jednotlivé části fittingu golfových holí. Každou z nich lze jistě řešit více či méně podle toho, jak zkušený hráč jste a co od fittingu očekáváte. Výběr šaftu je každopádně podstatně složitější než pouhé změření rychlosti švihu a vhodné délky šaftu.
(Autor: LUKÁŠ HORÁK, článek "Co a jak se děje během fittingu" vyšel v časopisu Golf 6/2014, str. 58-59)