I když mnohdy jen o stometrovou ránu, kterou byste za normálních okolností zvládli bez mrknutí oka, jakmile máte poslat míček přes vodní překážku, zmocní se vás obava. Sebevědomí je rázem pryč a katastrofa na spadnutí... Nemusí tomu tak však být. Vítěz Masters 2017 Sergio García vypíchne pár klíčových bodů, na které je třeba se zaměřit, abyste ránu úspěšně zvládli. Jestli vás to uklidní, pak prozradím, že
Základem úspěchu je nastavení mysli, protože nervozita se zdaleka netýká jen amatérů, ale potýkají se s ní i kovaní profesionálové. Třebaže mnozí trenéři radí ignorovat vodu a zahrát obvyklou ránu na danou vzdálenost, není to optimální přístup. Jestliže překážku vytěsníte z hlavy, často to může přispět ke špatně volbě, ať už hole nebo rány. Smiřte se s existencí vody a vytvořte si pozitivní plán, jak se jí vyhnout. Zkuste se přitom řídit čtyřmi následujícími doporučeními.
1. O číslo delší hůl
Vzpomeňte si, kolik přihrávek jste jen nechali krátkých... Odhadoval bych to tak na 75 %. Vezměte si proto delší hůl a hladce švihněte. Ne rychleji či razantněji, tím byste mohli ztratit nad úderem kontrolu.
2. Nepotlačujte vodu
Snaha „vymazat" vodu vás obvykle vede k negativnímu postoji, což zvyšuje riziko špatné volby rány. Přijměte překážku jako fakt.
3. Atak vlajky
Nesnažte se hrát za každou cenu na vlajku, opět to zvyšuje náchylnost k chybě. Zvolte si část greenu, která nabízí více prostoru pro případnou nepřesnost. Tuto volbu oceníte, zejména pokud se „nekamarádíte" s wedží.
4. Procvičujte patování
Budete-li se držet předchozí rady, patrně vás čeká dlouhý první pat. Proto jim v tréninku věnujte náležitou pozornost, jen tak si uchováte naději na solidní skóre.
(článek " Sergio García: Rána přes vodu" vyšel v časopisu Golf)