1. Svěřte to holi
Čím plynuleji švihnete, tím snáze míček pošlete do požadovaného místa. Umožňuje to i správné založení a zaujetí postoje. Zkuste tento trik: Levou paži „přišpendlete" k hrudi a při švihu se pokuste toto spojení udržet. Synchronizujete tím švih paží s otáčením trupu.
2. Spusťte nápřah
Přílišná rychlost rytmus zabíjí, zejména při odtažení hole. I mně se to někdy stává v momentě, kdy se ocitám pod tlakem. Proto jsem si vytvořil „spoušť", která odstartuje plynulý pohyb hned na jeho začátku. Postup je takový, že zaujmu postoj a ruce nastavím k cíli, část váhy přesunu na levé chodidlo. Teprve pak zahájím nápřah, váhu přesouvám zpět na pravé chodidlo a často vše doprovázím počítáním: 1 – postoj, 2 – nasměrování paží, 3 – švih.
3. Perfektní rytmus
Chcete-li se dopracovat k hladkému švihu, zkuste můj oblíbený dril. Rány při něm odehrávám s chodidly blízko sebe. To samo o sobě činí švih plynulejším a zároveň mi to pomáhá vnímat, jak paže pracují v souladu s tělem. Zaujměte normální postoj a vezměte si PW, chodidla držte zhruba pět centimetrů od sebe a proveďte hladký tříčtvrteční švih.
4. Dejte si pauzu
Zbytečný spěch při spouštění hole může negativně ovlivnit dobrý zásah. Jak na to jít, abyste zkrotili každou ránu železem? Domnívám se, že pokud jste se ve vrcholu nápřahu dostali do správné pozice, dobrý impakt se dostaví sám o sobě. Pokazit ho může jen vaše zbrklost, příliš rychlé spouštění hole. Nedělejte to. Všimněte si, že každý dobrý hráč učiní ve vrcholu nápřahu drobnou pauzu, byť sebekratší. Tato malá prodleva harmonizuje všechny části pohybu a napomáhá plynulému tempu, které je předpokladem pro čistý zásah míče.
(originál článku "Louis Oosthuizen: 4 kroky k perfektnímu švihu" vyšel v časopisu Golf)